• Czy aktualnie bravo w ogóle opłaca się kupować?

Moderatorzy: metalman, kubajg, Wochu

#119356  autor: Kondziowsky
 06 lip 2019, 10:54
Witam, za miesiąc-dwa mam zamiar już na poważnie polować na pierwszy samochód za własne pieniądze, opłacany tylko przeze mnie itp. Jako, że jak kupujesz za swoje zastanawiasz się po 10 razy nad wszystkim naszła mnie pewna refleksja :D

Mamy do dyspozycji 20-25tys zł. Chcemy kupić auto z 2008+ roku, najlepiej w gazie, typowo miejski ale żeby dał radę w trasie raz do roku (2-3k km). Najpierw myślałem o bravo, aczkolwiek patrząc na rynek to zrównało się z wieloma dobrymi samochodami. Możemy kupić za to: Megane III, Golfa V(chociaż tutaj trzeba uważać żeby się nie naciąć), Mitsubishi Lancera (ukochane auto, szkoda, że części drogie), Kie Pro-ceed, Civic VIII. Długo by wymieniać, ale te tutaj wydają się półką conajmniej taką samą jak Bravo.

Co o tym myślicie? Czy Bravo aktualnie nie jest za drogie jak na swój standard i markę?

PS mam nadzieję, że dział dobry
 #119362  autor: Piter2020
 06 lip 2019, 11:55
Każdy samochód ma wady i zalety kupując patrzysz na funkcjonalność czy Ci się podoba i spełni twoje oczekiwania oraz czy będzie Cię go stać utrzymać więc na to pytanie musisz sobie sam odpowiedźiec
 #119369  autor: Shoofel
 06 lip 2019, 13:52
Jak już sam wspomniałeś o kosztach części zamiennych to porównaj sobie koszt części zamiennych do Bravo z innymi markami. Podejrzewam że dojdziesz do wniosku że do Bravo masz dużo tańsze części niż inne marki a i dostępność jest bezproblemowa. Nie item nad czym się tu zastanawiać.

A i osobiscie uważam że lepiej kupić egzemplarz bez gazu i dać samemu do zagazowania.
 #119375  autor: Kondziowsky
 06 lip 2019, 15:50
Taki wstępnie jest plan - kupienie autka bez gazu i założenie go samemu. No Bravo przeważa przede wszystkim wyglądem (tutaj ustępuje tylko Lancerowi) i ekonomią.

Pytanie stąd, że już któryś raz spotykam się z opiniami "źle się dzieje jak za fiata kilku(nasto) letniego trzeba dawać tyle a tyle".
 #119396  autor: AniaM
 06 lip 2019, 23:12
Zaletą i jednocześnie wadą Bravo jest podstarzała konstrukcja.
Przez to jest dość głośny,zawieszenie nie pracuje tak gładko jak np w vagach,niezbyt dużo przestrzenie w środku,spore spalanie(stara technika silników benzynowych)
A z tego właśnie wynikają też zalety.
Stara prosta konstrukcja,tania w ewentualnych naprawach,proste silniki,łatwość obsługi,tanie części.

Czy się opłaca...Pytanie raczej bez sensu.
Albo akceptujesz wady i cieszysz się nieźle wyglądającym autem które na dodatek jest jednym z najtańszych w eksploatacji.
Jeśli wad nie akceptujesz nie kupuj bo będą ci doskwierać tym bardziej im dłużej będziesz jeździł autem
 #119411  autor: Michał
 07 lip 2019, 15:13
Skoro auto mimo, że stare to trzyma cenę to znaczy, że jest na swój sposób dobre. Takie opinie sieją ludzie, którzy ostatni kontakt z Fiatem mieli pewnie w okresie 125p i 126p.
Czy warto kupić, nie wiem, miałem dwa Bravo zarówno w benzynie jak i w dieslu jak sprzedawałem benzynę to miała 9 lat i 91 tyś km przejechane i prawie mieściła się w Twoim budżecie a sprzedawałem go w 2014 roku, jedyną rzeczą jaka zawiodła w tym egzemplarzu był akumulator, który padł nagle po 6 latach użytkowania. Diesla miałem od 2009 roku do 2017 roku i on nigdy nie zawiódł z tym, że oba auta były od nowości u mnie i było dbane o nie jak należy. Z tego co wiem, to benzyna jeszcze jeździ (czy z przygodami to nie wiem) a diesel jest na naszym forum i ma się dobrze :)
Nie czarujmy się kupując 10 czy 11 letnie auto trzeba się liczyć z tym, że może się coś zepsuć, może to być pierdoła a może to być coś co pochłonie połowę wartości pojazdu i to niezależnie od tego czy będzie to Fiat, Skoda, Mercedes czy Toyota, jak masz szczęście to będziesz jeździł zmieniając tylko części eksploatacyjne a jak masz pecha to znienawidzisz każde auto.
Ja miło wspominam oba egzemplarze ale jakbym poczytał jakie ludzie mają kłopoty z tymi autami to bym na pewno nie kupił :)
Wszystko zależy od tego na jaki egzemplarz trafisz.
 #119412  autor: Cwiara
 07 lip 2019, 15:24
No z używanymi autami to jest niestety loteria ale... ponad dwadzieścia lat kupiłem używaną Ładę Samare i nie sprawiała takich problemów jak ta od sąsiada kupiona nowa prosto z Polmozbytu za dewizy :twisted: przy której też spędziłem trochę czasu...
Ciekawe że jednym kierowcom samochody psują się częściej :P
 #119435  autor: Kondziowsky
 07 lip 2019, 22:55
Dziękuję za tak obszerne odpowiedzi - oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że na zadane pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć i nawet nie oczekuje jednogłośnej odpowiedzi 'tak zrób będzie git'. Ale macie rację, to, że Bravo trzyma cenę koniec końców świadczy o samochodzie dobrze. Może ustępuje wyciszeniem/wykończeniem/spalaniem niektórym markom w tej cenie, ale tutaj mamy tanie części a to chyba powinno być dla mnie najważniejsze (no bo jednak pierwsze auto :P).

Nie pozostaje nic jak polowanie na udany egzemplarz.

Swoją drogą, może trochę poza tematem, ale ostatnio zauważyłem lekki 'bum' na Bravo - szukając powiedzmy w obrębie 30-50km od Katowic, 90% aut jest sprowadzanych a tego już chyba boję się najbardziej. Jakby nie było staram się wybierać te z polskich salonów, najlepiej od 1-2 właściciela.
 #119439  autor: Cwiara
 07 lip 2019, 23:35
Może nie jest "bum" na Bravo bo jednak w imporcie dominują niemieckie marki i ich pokrewne ale kompakt fiata stał się bardziej dostępny z racji wieku i przystępnej ceny na przeciętną kieszeń.Nie czarujmy się , w PL najlepiej sprzedają się auta w przedziale 15 a 25 tyś. złotych. Na zachodzie podobnie ale w € i za nowe :|
 #119441  autor: Marek19736
 08 lip 2019, 00:43
@Michał W pełni się z tobą zgadzam :) Mam Bravo już drugi rok oprócz regeneracji skrzyni gdzie pochłonęło mnie to 1250 złotych co też nie uważam za nie wiadomo jaką kwotę. Nic grubszego nie poszło wymieniam tylko rzeczy eksploatacyjne za to znam naprawdę wiele osób, którym Bravo niby takie same jak moje z tą samą jednostką silnikową i podobnym przebiegiem sypie się na potęgę. Kwestia egzemplarza, ale też moim zdaniem kwestia dbania, stylu jazdy i innych wielu przeróżnych rzeczy. Twój Emotion to nie pierwszy taki przypadek znajomy miał Bravo od nowości i również jedyne co wymieniał to przepalające się żarówki ostatnio oddał Bravo i kupił nowe Tipo T-JET 120 koni i niestety już wymieniał wiele rzeczy na szczęście na gwarancji wiec różnie to z tym bywa.
 #119463  autor: Toolbox
 08 lip 2019, 13:56
Moim zdaniem po prostu nie upieraj się przy konkretnej marce i modelu (np. Bravo) tylko szukaj kompaktu w Twoim budżecie i wymaganiach. Jak się trafi ładny egzemplarz Bravo - bierz, jak inny kompakt - bierz.
 #119548  autor: Ozz
 09 lip 2019, 18:21
Idąc za przykładem Ćwiary, dorzucam fotę z Auto-Moto, akurat a'propos jednego
z silników. I nie słyszałem jeszcze, żeby komuś stąd pękł altek. Chyba generacje bravo im się pomyliły. :mrgreen:

Obrazek
 #119550  autor: Cwiara
 09 lip 2019, 18:59
Chyba miało być kolektory bo alternatory to przypadłość Punto I i II oraz GP. Wiem bo zmieniałem :twisted:
 #119554  autor: Elektrojarek
 09 lip 2019, 19:53
Panowie ja polowałem na swoje bravko 2lata a jest z2013 r motorek 1.4 T-Jet benzyna 120 kM mam go od pierwszego właściciela 2 lata już nim jeżdżę i jestem bardzo zadowolony w zimę drogi się trzyma pięknie dzięki ABS nie pływa na wodzie ze spalania też na razie jest super.
 #119556  autor: Kondziowsky
 09 lip 2019, 21:28
No jednak dobry egzemplarz to klucz. Mój kumpel od nowości ma bravo 150km w automacie (?) i właśnie niedawno walnęła mu skrzynia :shock:
 #119566  autor: Marek19736
 10 lip 2019, 00:30
@Cwiara AŚ troszkę się pomylił napisane jest, że M32 występowała w 1.4 T-JET 150 Koni oraz w Dieslu 1.9 Multijet 150 koni co do pierwszego to się zgadza, ale drugie zupełnie nie ;) Widać, że redakcja nie wchodziła na forum przed napisaniem artykułu...
 #119587  autor: Michał
 10 lip 2019, 16:01
Wyżej też jest błąd bo napisali moc od 105km do 190km

Odnośnie skrzyni pseudo automatycznej w Bravo to sorry ale dla mnie to jest patologia a nie skrzynia.
 #119590  autor: kolejarz
 10 lip 2019, 16:44
W AŚ były jak do tej pory dwa dość obszerne i pożyteczne artykuły na temat używanych Bravo, to co ostatnio wrzucają to parę zdań informacyjnie bo może się komuś ten model przypomni podczas poszukiwań...no ale czymś łamy tej gazetki trzeba zapełnić...
Poniżej skany z przed paru lat:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak by kogoś takie materiały interesowały to mam chyba wszystko zeskanowane co się w temacie Bravo ukazało przez parę ostatnich lat ;)