• Austria - wideo rejestrator

Moderator: metalman

 #112258  autor: Michał
 25 lut 2019, 17:21
Orientuje się ktoś czy wolno używać wideo rejestratora na terenie Austrii? Czy jeżeli nie wystarczy go odłączyć od prądu czy trzeba całkowicie zdemontować?
 #112261  autor: krupniok200
 25 lut 2019, 18:14
Trzeba zdemontować, z nimi nie ma zmiłuj. Na monitoring w Austrii trzeba mieć zezwolenie a wideorejestrator to monitoring.
 #112262  autor: Cwiara
 25 lut 2019, 18:19
Jeśli jest (wbudowany) zintegrowany z lusterkiem wstecznym to bez obaw :)
Każdy inny jest przedmiot przyssany/przyklejony do szyb może wzbudzić zainteresowanie :( ale niekoniecznie ...
Część nowych aut ma kamerki zamontowane fabrycznie np. Nissan QQ i to nie tylko do przodu :P
Dobra rada :idea: Jeśli parkujesz na MOP-ie lub stacji paliw żeby odpocząć to stawiać auto przodem do mniej uczęszczanego miejsca lub jak nie ma takiej możliwości w sezonie letnim to zasłaniać przednią szybę folią odbijającą promienie słoneczne podczas postoju żeby się "nie nagrzewała" ;)
 #112266  autor: maciaty
 25 lut 2019, 18:41
Z tego co kojarzę - jest niedozwolone używanie i posiadanie takowego w A.


By iPhone X
 #112269  autor: jablkot
 25 lut 2019, 19:22
@Michał trzeba całkowicie zdjąć z szyby. W Austrii można dostać megamandat za cokolwiek na szybie, nawet zbędne naklejki. Dotyczy to także nawigacji GPS, telefonów w uchwytach itp. U nich jest zakazane zasłanianie pola widzenia kierowcy i podciągają pod to wszystko. Druga sprawa, że w Austrii są bardzo szczegółowe przepisy dotyczące rejestrowania obrazu w miejscu publicznym i korzystanie z wideorejestratorów jest niedozwolone.
 #112270  autor: Cwiara
 25 lut 2019, 19:34
A spędzacie więcej czasu w Austrii czy tylko tranzyt do krajów nad Adriatykiem :?:
 #112276  autor: Toolbox
 25 lut 2019, 20:48
@Michał - sprawdź dobrze, bo z tego co kojarzę w Austrii nie wolno nawet przewozić w aucie rejestratora, nawet zdemontowanego. Wyślij mail do ambasady/konsulatu. Będziesz miał wiarygodną odpowiedź.
 #112278  autor: Cwiara
 25 lut 2019, 20:53
Czyli smartfon i tablet zostawiamy w domu :P
 #112286  autor: Michał
 25 lut 2019, 22:38
Czyli jest tak jak myślałem.
@Cwiara będę przejeżdżał tylko przez Austrię, najwyżej odklejenie go od szyby, zostanie tylko kawałek kabla wystającego z podsufitki.
Uchwyt na telefon będę chciał przypiąć do bocznej szyby (w Clio mam taką małą szybkę w drzwiach, ona się nie otwiera więc miejsce na przyklejenie telefonu idealne) w tym miejscu niczego mi telefon nie zasłoni.
Dzięki za odpowiedzi.

Dodano po 20 godzinach 22 minutach 27 sekundach:
Nie pisałem osobiście ale znalazłem odpowiedź konsulatu w Austrii.
"Używanie kamery pokładowej w samochodzie, tzw. „private street view” jest w Austrii zabronione zgodnie z wytycznymi austriackiej komisji ds. ochrony danych. Rejestrowanie kamerą wideo jest możliwe jedynie na terenie prywatnym (który z reguły jest jako taki oznaczony, ogrodzony etc.), ale nigdy w strefie publicznej, np. na drogach publicznych. Jeśli w terenie publicznym takie nagrania są dokonywane, to jest to wykroczenie administracyjne zagrożone grzywną w wysokości do 10.000 euro. Osoby, które bezprawnie sfilmowano, mogą domagać się odszkodowania składając pozew cywilnoprawny."

Generalnie to zamyka temat.

Przed granicą odlepić od szyby i schować albo w ogóle nie brać na drogę.
 #112362  autor: krupniok200
 27 lut 2019, 09:59
Ja w bravo mam uchwyt przyssany do deski rozdzielczej do tego czarnego plastiku powyżej zegarów. Jeżeli jedziecie nad Adriatyk zawsze można jechać przez Słowację i Węgry :) tam nie ma problemu z wideorejestratorem aż tak.
 #112444  autor: Michał
 28 lut 2019, 17:33
Przez Węgry jechałem raz i drugi raz nie chce :)
Na Słowacji też nie do końca można mieć wideo rejestrator.
 #112449  autor: jablkot
 28 lut 2019, 19:36
@Michał zdejmij rejestrator przed granicą z Austrią, a po przejechaniu załóż. Droga przez Austrię w porównaniu z drogą przez Węgry i Słowację jest 100 razy lepsza. Skoro u nich nie można korzystać z takich rzeczy to nie można i tyle. Po co sobie życie utrudniać i jeździć gorszymi drogami dookoła z takiego powodu.
 #112452  autor: krupniok200
 28 lut 2019, 19:48
Na Słowacji jedynie co się ogranicza to przepis taki sam jak w Austrii, czyli nie można ograniczać sobie widoczności. Na węgrzech autostrady są dobre ale z pobocznymi to różnie :P
 #115686  autor: Cwiara
 21 kwie 2019, 15:52
No to ciekawe jak przepisy w AUT mają się do wyposażenia ciągników i ciężarówek w kamery monitoringu bez którego "nie ma jazdy" :P
Kierowca ma sobie wyłączyć :?:
Co powie pracodawca jak będzie zestaw uczestniczył w kolizji/wypadku i kierowca oznajmi że musiał wyłączyć bo na trasie do Włoch jechał przez Austrię...
Obrazek
Kamera z tyłu też jest i nagrywa bez względu na wsteczny, a kiedy R włączony to obraz pojawia się na monitorze :|
 #115692  autor: Luka00
 21 kwie 2019, 18:16
Ale to jest kamera od systemów bezpieczeństwa, a nie rejestrator. Czyli obraz jest na bieżąco przepuszczany przez kamerę, ale bez rejestracji w pamięci i bez możliwości odtworzenia.
 #115696  autor: krupniok200
 21 kwie 2019, 19:28
Ta kamera jest akurat to aktywnego tempomatu i to systemu anty zderzeniowego. Tak jak wyżej ona jest tylko do analizy drogi. W ostatnich aktualizacjach Tesla umożliwiła nagrywanie obrazu z przedniej kamery od autopilota, ale jakość mizerna.