• Typowe usterki Bravo, czyli co trzeba sprawdzić przed zakupem

• Wszystko to co warto sprawdzić przed zakupem Nuova Bravo.
Wszystko to co warto sprawdzić przed zakupem Nuova Bravo.

Moderator: Pympek

#381  autor: RedDevil
 08 gru 2015, 18:43
FIAT BRAVO II (2007-2014)

Typowe usterki na co zwrócić uwagę przy tym modelu:
1. Parowanie reflektorów przednich i tylnych
2. Stuki z okolic łączników stabilizatorów
3. Wersja bez skórzanej kierownicy i gałki - szybko się wycierają
4. Filtr cząstek stałych DPF w dieslach - usterki w jeździe miejskiej, filtr zapycha się (zwłaszcza silnik 1.9)
5. Skrzynia biegów - oplowska M32 w Tjetach - poważne problemy z łożyskami
6. Utrudnione włączanie "1" biegu - skrzynie fiatowskie
7. Wycieki oleju z wybieraka biegów
8. Wycieki oleju z okolic turbiny
9. Wycieki płynu chłodniczego z wymiennika ciepła przy EGR - silnik 1.6/2.0 M-JET
10. Wycieki płynu chłodniczego z kolektora ssącego
11. Odgłosy z deski rozdzielczej
12. Wyblaknięte znaczki "FIAT" przód + tył
13. Rozklejające się znaczki "FIAT"
14. Tylna klapa oraz maska - może być malowana nie w wyniku stłuczki tylko z powodu odprysków farby powstałych w wyniku uderzeń rantu klapy o zderzak. (dotyczy raczej pierwszych modeli)
15. Aktywatory climatronic - zacinają się, nie działają poprawnie
16. Zacinające się zawory EGR
17. Szybkie zużycie zacisków hamulcowych - tylnych
18. Korozja na pokrywie bagażnika i silnika (głównie na rantach)
19. Pękająca roletka ręcznego
20. Cieknąca chłodnica wody wskutek przetarcia o gumy mocujące (generalnie ubywający płyn chłodzący w zbiorniku pod maską)
21. Wypadające lamele z chłodnicy klimy
22. Uszkodzony aktywator obiegu zamkniętego/otwartego - również w klimie ręcznej

* uzupełnienie do pkt. 5
Rodzaje skrzyń występujące w Bravo II:

C514 - fiatowska 6 biegowa, występuje w benzynowym silniku 1.4 16v 90KM
C530.5 - fiatowska 5 biegowa, występuje w silniku diesla 1.9 Multijet 8v 120KM
C530.6 - fiatowska 6 biegowa, występuje w silnikach diesla 1.9 Multijet 16v 150KM oraz 1.6 Multijet 105/120KM, wsteczny tam gdzie 6 bieg
C542 (F40) - oplowska 6 biegowa (kod opla F40), występuje w silniku diesla 2.0 Multijet 16v 165KM, wsteczny obok jedynki
C544 (M32) - oplowska 6 biegowa (kod opla M32), występuje w benzynowym silniku 1.4 16v T-jet 120/150KM, wsteczny obok jedynki, tylko roczniki 2007-2010
C635 - fiatowska 6 biegowa, występuje w benzynowym silniku 1.4 16v T-jet 120/150KM oraz 1.6 Multijet 105/120KM, wsteczny także obok jedynki, tylko roczniki 2010-2014

Problem ze skrzynią M32 montowaną w T-Jetach między 2007 a 2010 objawia się najczęściej szumem oraz coraz głośniejszą pracą skrzyni. Powodem są uszkodzone łożyska, które wymagają wymiany (skrzynię niestety trzeba rozebrać i zazwyczaj wymienić wszystkie łożyska). Warto więc zwrócić na to uwagę, żeby uniknąć sporego wydatku zaraz po zakupie (często skrzynie mają już ten remont za sobą).

Skrzynia C635 zastąpiła oplowską M32 pod koniec 2010 wraz z wprowadzeniem normy emisji spalin Euro 5. Aby być pewnym, że Bravo które posiadamy lub chcemy kupić posiada już nowszą skrzynię, należy rozkodować nr VIN - jest to najpewniejsza metoda. Prawdopodobnie wszystkie T-jety które opuściły fabrykę od września 2010 mają już nową skrzynię. Wsteczny jest w niej także koło jedynki tak jak w oplowskich skrzyniach, więc po tym niestety nie rozpoznamy na szybko która skrzynia jest w aucie.

** Swoją cegiełkę dołożyli : KiDMaN,rybsztein,
marecki, jablkot, maciekwk, kubajg, Dziki, Kilgore, Pympek
 #108904  autor: Cwiara
 05 sty 2019, 19:47
Ciekawa sprawa :oops: cały powyższy tekst został wrzucony przez pewnego jegomościa na fejsbuka w grupie Fiat Bravo II Polska bez jakiejkolwiek informacji o źródle :roll: i doradza innym przed zakupem auta...
Obrazek
 #108905  autor: Gego
 05 sty 2019, 20:14
Trzeba dodać do tego awarie tylniej wycieraczki ( działa kiedy chce), pękająca obudowa ihi vl36 i kolektora dolotowego.
 #108907  autor: Cwiara
 05 sty 2019, 20:25
@Gego nie zrozumiałeś przesłania mojego posta.
Jak nakazuje "netykieta" podaje sie źródło z którego się korzysta lub info/skrót do strony z której zerżneło się pewien zasób wiedzy :!:
Sam tego nie wymyślił.
 #108909  autor: Gego
 05 sty 2019, 20:32
Cwiara pisze:@Gego nie zrozumiałeś przesłania mojego posta.
Jak nakazuje "netykieta" podaje sie źródło z którego się korzysta lub info/skrót do strony z której zerżneło się pewien zasób wiedzy :!:
Sam tego nie wymyślił.
Chciałem tylko dodać brakujące do pierwszego postu, ale zgadzam się z Tobą Obrazek
 #108912  autor: maciaty
 05 sty 2019, 21:14
Cwiara pisze:Ciekawa sprawa :oops: cały powyższy tekst został wrzucony przez pewnego jegomościa na fejsbuka w grupie Fiat Bravo II Polska bez jakiejkolwiek informacji o źródle :roll: i doradza innym przed zakupem auta...
Obrazek
Już mu tam napisałem.

By iPhone X
 #108916  autor: Swistak3006
 05 sty 2019, 23:38
Dlatego mówię ta grupa jest totalną pomyłką i powinna zostać usunięta, bo ich użytkownicy przynoszą wstyd pytaniami i zachowaniem tak jak ten gościu z fakeowym imieniem i nazwiskiem. Nie to, że administratorzy tej grupy próbują robić z niej „nie wiadomo jaki klub Bravo” za niedługo wypuszczą swoje naklejki i może jeszcze ramki pod tablice to jeszcze niektórzy z użytkowników kradną treści nad, którymi użytkownicy forum musieli naprawdę długo siedzieć. Cieszę się, że odszedłem z tej grupy i jestem na forum... :)
 #108929  autor: maciaty
 06 sty 2019, 09:26
Chyba usunięte już stamtąd.
 #108941  autor: Cwiara
 06 sty 2019, 14:05
Można :?: Można :!: Zachowanie użytkownika w czerwonym kółku godne pochwały :)
A koleś z żółtymi strzałkami nie odniósł się do zarzutów @Swistak3006 i przekierował zainteresowanie na nowym post :clown:
Obrazek
 #108951  autor: Swistak3006
 06 sty 2019, 15:38
@Cwiara Jasne może i osoba w czerwonym kółku zachowała się na medal aczkolwiek według adminów tamtej grupki grozi mu ban, ponieważ w regulaminie niestety mają zapisany debilny punkt… :lol:
Obrazek
 #109108  autor: abezus
 09 sty 2019, 07:20
Taki fachura z tego kowalskiego, a o wyciekach skrzyni zapomniał. Pisze że skrzynia jest bezobsługowa, farmazon.
Odnośnie grupy na fb, jak ktoś ma chwile wolnego czasu niech sobie wejdzie na grupę peugeota 407. Nigdy nie wierzyłem w takie rozwiązania, nie lubiłem takich rozwiązań, ale prawda jest taka że gdy mamy odpowiednich ludzi to może działać. Co prawda niestety jakość wpisów jest nazwałbym to fazowa tzn, pół roku temu udzielali się naprawdę ludzie z pojęciem, dziś już dużo rzadziej. Niemniej ruch jest, ciekawe informacje są udostępniane i generalnie nie spotkałem się chyba z żadną tak prężnie działającą grupą na facebooku (myślałem że 407 kupują tylko mentalne dziady:)).
 #109152  autor: Cwiara
 10 sty 2019, 10:22
Posprzątane :!: Trzej :mod: muszkieterowie zadziałali :P
@Swistak3006 twoja "oferta" również 8-)
Obrazek
 #109153  autor: Piteroza
 10 sty 2019, 11:00
@Cwiara Gościu, dobrze opisał widać, że ktoś z naszego forum, aczkolwiek nie rozumiem postawy administracji w tej grupie mają chyba niezły ból dupy. Przez to, że próbują wygryść forum i zrobić sobie nowy klub Bravo w Polsce, ale coś im się nie udaje. Z tego, co widzę post tego Wiśniewskiego już usunięty + gościu usunięty z grupy. Pisał też ten ziomek na grupie, że zapytał się administratora „skoro usuwacie osoby przez to, że dodają linki do forum i pomagają to, czy jeżeli ktoś ma ramki klubowe na samochodzie i doda zdjęcie na waszą grupę to też go usunięcie?” odpowiedz była „Owszem usunięmy, ponieważ to konkurencyjna grupa” Dlatego nie ma co nawet dołączać do tej grupy chyba, że ktoś chce niezłego kabaretu. Ogólnie off-topa troszkę chłopaki zrobiliście, ale administracja raczej wybaczy, ponieważ temat poważny...
 #109205  autor: abezus
 11 sty 2019, 07:26
A kto pamięta jak było wcześniejsze forum bravo i w pewnym momencie BUNT i zakładanie na prędce nowego, obecnego? Nie wiem czy komuś się pieniążki nie zgadzają, czy w główce coś nie tak, ale forum jest dla ludzi i usuwanie użytkowników to jakiś dowcip. No ale tak jak napisałem wcześniej, ci co pamiętają jak TO forum powstało, mogą zrozumieć dlaczego tak to wygląda. W ogóle jaka dziecinada, jak można traktować inną grupę za konkurencyjną W takie miejsca zagląda się w celu zaczerpnięcia informacji o danym modelu więc każda grupa i każda informacja jest dobra. Nie rozumiem takiego postępowania kompletnie, ale jeśli nie rozumiem to pewnie ktoś coś na tym zarabia :)
 #109206  autor: Cwiara
 11 sty 2019, 07:41
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze
Nie ja to wymyśliłem tylko cytuję :|
 #109212  autor: Kilgore
 11 sty 2019, 09:23
Założenie obecnego forum wynikało z wielu innych powodów. Ale to nie temat do tego typu dyskusji.