• Alfa Romeo 159 1.9 150 km

Moderatorzy: kubajg, metalman

 #25507  autor: ptachu
 22 maja 2016, 13:33
Alfa Romeo 159 1.9 150 km

Po sprzedaży Bravolota postanowiłem zostać na włoskim podwórku i poszukać Alfy 159 , która swoim wyglądem od zawsze przyciągała mój wzrok , już przed zakupem Bravo myślałem na 159’tką ale trafił mi się super egzemplarz Fiata i swoim wyglądem wzbudził moje zainteresowanie ponieważ w tej klasie nie było ładniejszego auta.

Moja Alfa to egzemplarz z 2009 roku , auto pochodzi z polskiego salonu, serwisowane było w ASO prawie do końca bo aż do 2015 roku , w tym też roku zmieniło właściciela, który też był miłośnikiem tej marki. Auto sprawdziłem pod każdym względem czujniki, aso itd. Tutaj dziękuję koledze @Pympek , któremu przez 2 tygodnie trułem dupę i wysyłałem codziennie po parę numerów VIN do sprawdzenia :). Przebieg to tylko 116 tyś kilometrów wszystko potwierdziło się z ASO i wszystkimi rachunkami i fakturami , których dostałem całą teczkę. Alfa w 2015 roku miała wymienioną przednią szybę w wyniku odprysku, co było udokumentowane, sprzedający pokazał mi też zdjęcie tego jak wyglądała tamta szyba z odpryskiem na aucie.

Pierwsze wrażenie było pozytywne ponieważ mimo tego, że 159’tka jest sporym klocem to 150 konny motor daje radę.

Na samym początku zaraz odczułem to iż jako kierowca posiadam więcej miejsca z przodu, pomimo tego, że Alfa też nie jest jakoś mega duża w środku to miejsca dla kierowcy jest wystarczająco i nie muszę opierać nogi na panelu środkowym tak jak w Bravo . Z tyłu też nie jest źle (pasażerowie nie narzekają na brak miejsca). Konsola środkowa podobnie jak w Bravo skierowana jest w stronę kierowcy.

Ogrzewanie i nawiew wypada zdecydowanie lepiej niż w poprzedniku po przejechaniu krótkiego odcinka momentalnie leci ciepłe powietrze w Bravo był z tym kłopot szczególnie przy niskich temperaturach potrzeba było wtedy znacznie więcej czasu na zagrzanie.
Fotele znacznie wygodniejsze niż w Bravo trzymają w zakrętach i posiadają możliwość regulacji w odcinku lędźwiowym ale tutaj nie mogę czepiać się Bravo, ponieważ posiadałem go w wersji Dynamic i tam fotele pozostawiały wiele do życzenia, te w wersji Sport to pewnie już całkiem inna bajka. Podłokietnik idealnie dopasowany nie jest za niski ani za wysoki, zdecydowanie uprzyjemnia pokonywanie długich tras.

Audio fabrycznie w Alfie zdecydowanie na plus gra o wiele lepiej niż w Fiacie.

Auto prowadzi się doskonale i jest super wyciszone w Bravo przy prędkościach autostradowych było trochę głośno w środku. Bagażnik duży i ustawny, pomimo tego, że jest to Sportwagon to próg załadunku jest mniej więcej taki sami jak w Bravo . Jeżeli chodzi o przełączniki i całą resztę bajerów to wg mnie wszystko jest na swoim miejscu i nie trzeba niczego szukać. Minusem jest na pewno brak wspomagania ,,CITY’’, które po przesiadce z Bravo jest mocno odczuwalne szczególnie przy parkowaniu. W 159-tce podobnie jak w Fiacie jest mało miejsca w drzwiach trudno tu o znalezienie miejsca na butelkę, zmieszczą się tam jedynie drobne pierdoły.

Spalanie jest na przyzwoitym poziomie, pokonuje takie same trasy jak Bravolotem i spalanie jest nie wiele większe
Bravo – 6,3 l /100 km
Alfa- 6,9 l / 100 km
W mieście zdecydowanie spalanie na korzyść Bravo. 159’tka w korkach i przy ciągłej jeździe w mieście potrafi wciągnąć ponad 8 l /100 km


Wersja wyposażenia Progression :
- 8 poduszek powietrznych
- oryginalne bi-xenony
- ABS, ASR, VCR, EBD, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka
- elektrycznie składane lusterka
-elektryczne przednie i tylne szyby
- blue&me
-automatyczna dwustrefowa klimatyzacja
- czujniki parkowania
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
 #25514  autor: ptachu
 22 maja 2016, 15:00
Łatwe nie było ale w końcu się udało, 95 % to auta zagraniczne , polskiego bardzo ciężko trafić. Sprawdziłem poduszek jest 7 tak jak piszesz , i nagrzewnica PTC też jest :). Klapki na pewno będę ogarniał ale muszę jeszcze trochę dozbierać bo chce za jednym zamachem ogarnąć (klapki, dpf, egr, i program).
 #25565  autor: 5turbo
 23 maja 2016, 06:46
kubajg pisze: Ps. poduch może być max 7 z kolanową jak w Bravo.
8. Są wersje które mają kolanową dla pasażera.
 #26346  autor: 5turbo
 30 maja 2016, 06:57
Deska x 2, fotele x2, kurtyny górne x2 i nogi x 2 :) Na słupku dotyczy to kurtyn górnych.

Też się pochwale swoją niestety rzędową czwórką :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek