• Winiety

Moderator: metalman

 #111915  autor: Kilgore
 20 lut 2019, 12:54
Temat opłat za przejazdy autostradami przewija się w kilku miejscach, warto to zebrać w jednym.

Ostatnio potrzebowałem zakupić winiety na Czechy i Austrię. Okazało się, że na Austrię można zakupić e-winietę, lecz nie później jak 14 dni przed wyjazdem. Niestety do wyjazdu było z tydzień. Więc ten sposób odpada.

Winiety zakupiłem jak zwykle na pierwszej stacji za granicą, w Ostrawie.
Kupiłem 10 dniową na Czechy za niecałe 60pln. W cenie była 2 litrowa Kofola więc dokładnej ceny winietki nie znam :) oraz na tej samej stacji kupiłem winietę na Austrię, także 10 dniową za dokładnie 43,92pln.

Płatność była kartą Revolut, którą polecam przy zagranicznych wyjazdach.

Edit_1:
Patrząc teraz na ceny e-winiety 10 dniowej na Austrię, na jednej ze stron trudniących się sprzedażą, widzę 69pln :shock:
Kto to kupuje?

Edit_2:
Brennero kosztuje 9.50 euro

Obrazek
 #111916  autor: tunfish
 20 lut 2019, 13:04
Przy granicy wychodzi najtaniej.
Kupno w PZMOT to dopłata ok 15% do ceny winiety.
 #111919  autor: maciaty
 20 lut 2019, 13:14
Zawsze kupuje winiety na stacji - na Czechy to właśnie pierwsza za granica na A1 a na Austrię w Mikulovie. Nigdy nie miałem problemu, nawet jadąc w nocy.
PZMot ma chore ceny i nie widzę sensu dopłacać.


By iPhone X
 #111924  autor: Kilgore
 20 lut 2019, 13:27
Nie tylko PZMot. Ostatnio cześć biznesmenów od winietek z przyczep N126 przeniosła się z handlem do netu.

Inna kwestia.
Czy ktoś kiedyś miał sprawdzaną winietkę? Jak to jest weryfikowane?
 #111925  autor: krupniok200
 20 lut 2019, 14:08
Tam gdzie jest elektroniczna winieta (Słowacja, Węgry) to są bramownice porobione które szczytują tablice rejestracyjne czy masz, jak nie to policja wie od razu + na Słowacji (nwm jak na Węgrzech) policja przy kontroli może poprosić o potwierdzenie opłacenia winiety. A przy tradycyjnych winietach to stoją na boczku w lornetką i paczą czy przyklejona, ew bramownice zdjęcia robią i sprawdzają
 #111929  autor: Kilgore
 20 lut 2019, 14:43
Nie widziałem nigdy wypatrywaczy lornetkowych. Wydawało mi się, że jedynym sposobem kontroli jest wyjazd z jakiegoś parkingu/stacji przy autostradzie.
 #111930  autor: krupniok200
 20 lut 2019, 15:03
ooo na słowacji jak były jeszcze nalepkowe to dużo ich było :) w czechach też nie mało
 #111982  autor: Tomasz
 21 lut 2019, 13:00
Kilgore pisze:Nie tylko PZMot. Ostatnio cześć biznesmenów od winietek z przyczep N126 przeniosła się z handlem do netu.

Inna kwestia.
Czy ktoś kiedyś miał sprawdzaną winietkę? Jak to jest weryfikowane?
Ja miałem sprawdzaną winietę. Wracając z wakacji z Chorwacji. Na ostatnich bramkach w Słowenii przed granicą z Austrią policja kierowała wszystkie auta na skrajny prawy pas, następnie na parking. Na parkingu podszedł policjant z aparatem fotograficznym, którym zrobił zdjęcie winiety. Po sprawdzeniu zdjęcia cyt. ,,winieta ok" i kiwną ręką, że możemy jechać. Nadmieniam, że z boku parkingu stało już kilka aut bez winiet i policjanci wykonywali dalsze czynności. Wszystkie potrzebne winiety kupuję przed wyjazdem na wakacje w PZMot.
 #111986  autor: Kilgore
 21 lut 2019, 13:57
No proszę, w sumie dobrze. Jak się korzysta z autostrady to trzeba płacić.
Z ciekawości zajrzałem na stronę PZMot - Winieta Austria plus Brenner kosztuje w promocji 103pln. Ja zapłaciłem 85 pln kupując po drodze.
Rozumiem, nie każdy lubi kupować winiety w podróży, a różnica w kwocie niewielka w stosunku do kosztów wyjazdu.
 #112003  autor: Michał
 21 lut 2019, 18:01
Patrzyłem na ceny winiet w PZMocie i moim zdaniem są mocno oderwani od rzeczywistości. Przynajmniej w moim przypadku kupowanie u nich się kompletnie nie opłaca.
Jak się jedzie na 10 dni to jeszcze spoko ale jak ja pojadę na 14 dni to już nie jest tak różowo.

Na dzień dzisiejszy w moim przypadku zakup na tolltickets wychodzi najkorzystniej.
Obrazek