• Kanada..

Moderator: metalman

 #44738  autor: cezzar997
 04 gru 2016, 21:07
@Emaxxxo napisz o Kanadzie bo u mnie być może pojawi sie niedługo możliwość wyjazdu i jestem bardzo ciekawy ;)

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
 #44758  autor: grzech1991
 05 gru 2016, 10:36
Mam rodzinę w Kanadzie, dokładnie nie pytałem jak tam teraz to wygląda ale:
- są miejsca gdzie złodziejstwo jest w biały dzień (ja czegoś takiego w Polsce nie widziałem)
- są miejsca, gdzie wszyscy się znają i nawet nie zamyka się mieszkania
- w bibilotece na 1/4 etatu można dostać 800CAD. Podobnie jest jak w UK, ceny jednostkowe niższe, może mieszkania ciut droższe. Więc powiedzmy, za 1/4 etatu masz 800 zł.
- social jest taki, że są ludzie którzy nie pracują bo się nie opłaca (tak, u nas też tak jest, ale tam im nikt nie pomaga)

Jak bym miał gdzieś wyjeżdżać to tylko tam.
 #46777  autor: Emaxxxo
 29 gru 2016, 20:40
Ok Forumowicze, jestem tutaj by opisać z grubsza bo wiadomo to dość obszerny temat jakim jest: Życie w Kanadzie.
Kanada, Ameryka północna, zamieszkiwałem południowe tereny, konkretnie: Prowincja Ontario
Toronto i Mississauga ( wylęgarnia polskiego narodu że tak powiem, bo polaków tu naprawdę w brud) Jako ciekawostka: Ludność miasta Mississauga oficjalnie wynosi 713 000, z czego w polskich kościołach zarejestrowanych jest 43000 polskich rodzin. Wiadomo że rodzina to conajmniej 2 osoby, na szybko mówiąc co 8 osoba ma tutaj papiery :D Więc szybko można porachować że jest moc! Polskiej krwi tutaj.
Pisząc post używam jako wzornika post @wojtek1993osw Mam nadzieję że nie ma mi tego za złe.

OK tak więc od początku: By wylecieć do Kanady potrzebujemy conajmniej 700-1000 CAD (dollarów kanadyjskich) przy średnim kursie dollara daje nam to kwotę oscylującą w granicach 2200-3000zł, w dwie strony.
W moim przypadku wygląda to tak:
Kraków-Warszawa lot 0:45 H
Warszawa-Toronto Dreamliner 787 lot trwa aż 9 godzin ( 7200km do przebycia).

Opisuję na przykładzie miasta Mississauga w ktorym spędziłem nie całe 2 lata.
W mieście jest dużo polskich: sklepów,lekarzy,prawników,kościołów,banków no dosłownie wszystkiego by żyć. Polacy pracują tu w niemal każdej branży i nie raz się można mile zaskoczyć np w ośrodku szkolenia kierowców czy banku. W pobliżu jest dość popularne miasto Toronto do którego jest 23 km.

Ceny wynajmu pokoju: 500-650 CAD na miesiąc - więc jest dość OK.
Za 800-900 dollarów można wynająć cały "bejsment" czyli mieszkanie na poziomie -1, to bardzo popularne w Kanadzie, z tym ze wiadomo okien brak a jak jest to jedno czy dwa malutkie, głównie sztuczne światło.
Za apartament - czyli mieszkanie w bloku, wielkości ok plus minus 60m2 w zależności od lokalizacji trzeba zapłacić 950-1500 CAD. 2 pokoje,salon,kuchnia i dwie łazienki. Więc jest naprawdę przyzwoicie wg mnie.
O Toronto nie wspominam bo wiadomo inna półka, apartamenty zaczynaja się od raptem 1900 CAD w górę.

Ok co do wiz: Jeśli masz czysty record w Polsce, tzn, żadnych wykroczeń kryminalnych to na spokojnie powinieneś dostać wizę turystyczną do okresu 6 miesięcy, jeśli bedziesz coś kręcić to mogą Ci wbić tylko miesiąc( lepiej wcześniej sobie wymyślić jakiś tekst typu mam tu ciocię i odwiedzam bądź jestem po szkole i chcę zobaczyć jak szkolnictwo wygląda tutaj). Dobrze zebyś miał do okazania gotówkę, conajmniej 1000-1500 CAD jako dowód że stać Cię na życie i że nie musisz koniecznie tu pracować by żyć ( pracowanie na wizie turystcznej nie jest legalne ale wiadomo jak to jest - spora większość ludzi tak pracuje).
Wiza pracownicza - bardzo ciężko ją uzyskać i wymaga to sporych nakładów finansowych - może to być 10-15 tys zł.
Dobrze sobie wykupić ( a raczej powienien być to podstawowy zabieg każdego przyjazdnego) tymczasowe ubezpieczenie. Koszt? Około 60 CAD/miesiąc, więc naprawdę nie cuda, na kwotę ok 15 000 CAD.
Praca: Ogłoszeń jest multum, zarówno w gazecie jak i na internecie. Pracę można znaleść z dnia na dzień. Wiadomo zimą trochę gorzej ale też jest ok. Najlepsze pieniądze? Typowe majstry: Murarz,płytkarz,malarz,wykonczeniówka, czyli prosto mówiąc praca fizyczna z tym ze wiesz za co robisz.

Pieniądze:
Minimalna taka stawka "na czarno" to 15 CAD na godzinę co daje nam przyzwoite 48 zł na godzinę.
Pracując 50 godzin tygodniowo conajmniej zarabiasz 700 CAD, co daje nie całe 3000 CAD na miesiąc.
Jeśli jest się troszkę bardzej pojętym i szybko się uczysz, wiesz co nieco, nie problem skoczyć do stawki 18-20 CAD/h.
Płacone tygodniówki, weekendy zależy. Powiem tyle: Tu się cieżko pracuje, naprawdę ciężko - ale przynajmniej wiadomo za co.

Samochody: Ceny są podobne jak u nas po przewalutowaniu.
Z tym ze ubezpieczenie jest okropnie drogie. Płacimy co miesiąc. W moim przypadku ( przedział wiekowy poniżej 25 roku życia) wyliczyli mi na nowego Forda Mustanga 2k16 stawkę 416 CAD na miesiąc.
Pod uwagę jest brane dosłownie wszystko, model marka rocznik samochodu, wersja np. sportowa droższa, doświadczenie za kółkiem,jak i nawet kolor ;)
Jako ciekawostka dodam że chińczycy mają pod górkę - ze względu na to ze mają skośne oczy - mają mniejsze pole widzenia - z kolei przez to mają z góry narzuconą nadwyżkę procentową na kwotę ubezpieczenia - troszkę dyskryminacja co? :D

Jedzenie dość drogie przeliczając na polskie waluty ale pracując tutaj da się wyżyć jak to się mówi ;)
- Litr Diesla : 1,1 CAD | Litr Benzyny - 0,98 CAD - więc jazda jest za darmo :D za godzinę pracy kupujesz 15 litrów paliwa
1kg kurczaka 10-11 CAD
-5 L mleka 4 CAD
-Piwo polskie typu lech czy tyskie - 2,5 CAD
-Wódka 0,7 - 33 CAD
-Wizyta u fryzjera - 16 CAD

Co do ubrań, są tańsze a przede wszystkim inny przelicznik ;) Za oryginalne buty np. Jordan płacisz 160 CAD a nie 550PLN jak to w Polsce.. I całkiem inaczej się za takie buty płaci jak masz dać dniówkę a nie tygodniówkę..

Sezon letni zaczyna się mniej więcej od kwietnia i trwa do początku grudnia. Powietrze jest baaaardzo wilgotne, czyt. jest bardzo parno, temperatury w lecie sięgają do 40 stopni - robota na zewnątrz jest ciężka.
Zimy potrafią być mroźne i z dużą ilością śniegu, ale przez ostatnie 2 lata były typowo polskie - bez większych opadów. Deszcz w sezonie ? Przez 8 miesięcy padało 6 razy :D

Co do bezpieczeństwa - Kanada policyjne państwo, jest spokojnie i bezpiecznie - często biegałem po nocy po okolicy, ze słuchawkami w uszach, nie ma problemów, spoty samochodowe czy jakieś spędy ekip, nikt do nikogo nie ma problemów, więc z tym jest naprawdę ok, w klubie jak jest awantura to wiadomo kto - polska krew, zawsze tak :)
Wiadomo w Toronto są dzielnice w które lepiej nosa nie wsadzać, ale to wiadome :)
Różnica czasowa między Polską a Kanadą wynosi aż 6 godzin. Więc jak u nas jest 21 to w CA jest 15.. Ciężko o kontakt z polskimi znajomymi.
Z doświadczenia: Jeśli nie jesteśmy bardzo rozrzutni, pracujemy conajmniej te 5 dni w tygodniu, jesteśmy w stanie tak około 5 tysięcy PLN odłożyć.
Gdy już się komuś kończy wiza to wraca do Polski koniecznie przed datą jej upłynięcia, spędza 3-4 miesiące w PL i można wrócić, by nie było większego problemu z wizą, aczkolwiek wiadomo może być nieco trudniej.
Jak coś to śmiało zadawajcie pytania, opisałem z grubsza jak to wygląda, na pewno coś pominąłem, jakieś kwestie które mogą was interesować.
Pozdrawiam Kacper i przepraszam za spore opóźnienie z postem odnośnie kraju liścia klonowego ;)