• Chorwacja..

Moderator: metalman

 #95000  autor: moris10
 05 cze 2018, 06:19
Jeszcze takie szybkie pytanie.
Jak jest z jazdą na światłach do jazdy dziennej w Słowacji, Węgrzech i Chorwacji? Można używać takich dokładnych czy lepiej włączyć mijania?

Wysłane z mojego MI 2 przy użyciu Tapatalka

 #95005  autor: Cwiara
 05 cze 2018, 09:20
Słowacja jak u Nas , Chorwacja tak jak kiedyś u Nas a na Wegrzech dziwnie, tak jakoś inaczej :roll:
Poniżej ze strony szczegóły:
https://www.pzmtravel.com.pl/pzminfo/ja ... h,420.html
 #95025  autor: moris10
 05 cze 2018, 13:25
To sobie już doczytałem, tylko zastanawiam mnie czy jak Słowacy maja nakaz jazdy na światłach mijania to mogę wykorzystać swoje światła do jazdy dziennej. Jak to mówią, co kraj to obyczaj ;)

Wysłane z mojego MI 2 przy użyciu Tapatalka

 #95031  autor: metalman
 05 cze 2018, 14:17
Znając nastawienie słowackiej policji do Polaków to wolałbym na tą chwilę włączyć światła mijania ;)
 #95032  autor: Cwiara
 05 cze 2018, 14:27
Do Popradu jeżdże to widzę i Słowacja ze światłami to jak u Nas , dziennie to światła przecież i świecą z przodu.Tak samo od świtu do zmierzchu i przełączyć na mijania w czasie warunków atmosferycznych powodujących zmniejszenie przejrzystości powietrza.
Kierowcy zestawów/TIR ze Słowacji/Czech nawet Ukrainy jak przyjeżdżają do Mnie do pracy to mają dzienne zamontowane w starszych ciągnikach lub nowsze Scanie/MAN/MB trójkąty - paski LED w reflektorach.
Przekroczysz "granicę" i nawet nie będzie różnicy.Kamizelki trzeba mieć dla każdego uczestnika podróży i tego się czepiają jak trafisz na upierdliwca który Ci powie " a jak kolo bedet mieniać to diwacy w kapotku i w les"
 #95276  autor: szakal64
 09 cze 2018, 13:46
Dla jadących przez Słowację i Węgry, teraz kupuje się e-winiety na stronie ich operatorów, trwa to 5 minut, w domku przy piwku.
Słowacja - https://eznamka.sk/selfcare/purchase
Węgry - https://ematrica.nemzetiutdij.hu
A co do świateł dziennych, nigdy nie miałem po drodze do Chorwacji problemów z policją .
Ostatnio zmieniony 11 cze 2018, 09:57 przez metalman, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Dodano brakujące znaczniki [url] [/url] do linków.
 #95289  autor: moris10
 09 cze 2018, 16:12
Dziś lecę na Chorwację. Winiety kupiłem właśnie przez internet. Do tego założyłem konto walutowe na Revoult, gdzie jest praktycznie zerowy spred.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

 #95307  autor: artik
 10 cze 2018, 10:15
Nie wiem jak wy ale ja jadąc dwa razy na Chorwację omijałem płatne odcinki autostrad koło Popradu - 60km i później nowszy odcinek przy samej granicy z Węgrami - 15km. Strata czasu niewielka a jednak kilkanaście euro zostaje w kieszeni. Jakby ktoś byl chętny co do tego jak jechać to służę pomoca :)
 #95457  autor: Piteroza
 11 cze 2018, 23:54
@moris10 W którą cześć Chorwacji akurat lecisz? :)
 #95465  autor: moris10
 12 cze 2018, 08:06
Jestem w Podgorze - Riwiera Makarska

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

 #95470  autor: wojtekm
 12 cze 2018, 09:47
I jak jest? Dużo narodu?
 #95472  autor: moris10
 12 cze 2018, 12:03
Ludzi bardzo mało, plaże wypełnione tak w 30%. Większość wypoczywajacych to Niemcy i Polacy.
Pogoda jest ok 28-32 st. woda ciepła dzięki temu można dłużej pobyć nad Wodą.
Ponoć sezon zaczyna się po skończeniu roku szkolnego.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

 #95489  autor: rybsztein
 12 cze 2018, 13:44
Czyli najlepszy moment na wypoczynek w Chorwacji. Sam jeżdżę właśnie w czerwcu do Cro ze względu na niższe ceny, mniejsze tłumy i brak korków na przejściach granicznych.

Pojszło z Szajsunga S5 Neło

 #95504  autor: kubajg
 12 cze 2018, 17:31
@moris10 Rok temu byłem w Podgorze dokładnie o tej samej porze i było super. Natomiast w poprzednich latach byłem 2 razy w sierpniu i nigdy więcej!
 #95531  autor: artik
 13 cze 2018, 07:15
W tamtym roku byłem w Tucepi od połowy czerwca. Ludzi było nie mało, ale wszyscy się pomieścili. Od weekendu kiedy w PL zaczęły się wakacje ceny poszły do góry (z dnia na dzień)i słychać było zdecydowanie więcej Polaków :)
 #95972  autor: ssseeebastian
 19 cze 2018, 12:34
Odnośnie winiet. Ostatnio zamawiałem winiety na Czechy, Austrię i Słowenię. Czechy i Austria na 10 dni, natomiast Słowenię na 30 dni ponieważ na 7 dni byłoby dla mnie za mało. Koszt całkowity winiet z przesyłką to 290 zł z PZM-Travel. Patrzac na ceny winiet na granicach to jakieś 50 zł drożej z przesyłką. Niemniej jednak nie będzie problemu na granicy z dostępnością :-). Winiet już przedziurkowene przychodzą :-). :D
 #96139  autor: moris10
 20 cze 2018, 23:03
Bravo bezproblemowo objechało Chorwację oraz Bośnię i Hercegowinę. Napiszę kilka słów dla potomnych.
Drogi.
Z racji, że jechałem z Rzeszowa wybrałem trasę przez Słowację, Węgry. Jak napisał kolega Szakal64 winietki kupowałem przez internet na stronach
https://eznamka.sk/selfcare/purchase - Słowacja
https://ematrica.nemzetiutdij.hu - Węgry
Koszty to około 10 eur każda na 10 dni. W teorii płatne drogi Słowacji można ominąć, gdyż jest tego raptem mniej niż 50km. Jednak legendy głoszą o wzmożonych patrolach policji na drogach alternatywnych do autostrad.
Na Chorwacji autostrady płatne na bramkach 44 Kuna (ok. 26 zł) z granicy do Zagrzebia oraz w moim przypadku z Zagrzebia do Malarskiej 225 Kuna (ok. 132 zł). Za bramki płaciłem kartą. Nie opłaca się płacić w EUR, mają nie korzystny przelicznik i wydają w Kunach.
Co to samych dróg to na Słowacji są średniej jakości jednak bez tragedii. Gorzej z oznakowanie dróg, lepiej mieć nawigację bo trudno się połapać.
Węgrzy mają dość zniszczoną drogę od granicy że Słowacją do Miszkolca. Nigdy dziur nie ma, ale tragicznie połatane. Sama autostrada jest już ok. Jednak w przypadku potrzeb fizjologicznych lepiej wybrać stacje benzynowe.
Chorwacja to prawie same autostrady o bardzo dobrej jakości. Lokalne drogi bywają wąski i kręte bez barier nad zboczami.
Bośnia autostrada w kierunku Mostar / Medjugorie płatna na bramkach w cenie ok. 2,7 zł :D jednak jest jej tylko kilka kilometrów. Drogi lokalne lepsze niż na Węgrzech i Słowacji.
Cena paliwa (diesel) w pierwszej połowie czerwca
Polska - 5 zł
Słowacja - 5,7 zł
Węgry - 5,3 zl - lokalne drogi, 5,8 - autostrady,
Chorwacja - 5,8 zł lokalne, 6 zł - autostrada.
Bośnia - 5,2 zł - wszystkie stacje w Bośni miały jedną cenę.
Przepisy
Dopuszczalne prędkości to w terenie zabudowanym 50 km/h, po za terenem zabudowanym 90 km/h, tylko w Bośni 80 km/h. Autostrady wszędzie 130 km/h.
W Słowacji i Bośni obowiązuje nakaz jazdy na światłach w dzień. W Chorwacji tylko od zmierzy do świtu, a zimą cała dobę, a na Węgrzech na światłach cała dobę po za terenem zabudowanym. Wszędzie stosowałam dołożone światła do jazdy dzinnej.
Legendy Głoszą, że na Słowacji i Bośni lepiej przestrzegać przepisów w szczególności w terenie zabudowanym. I to tylko w tych krajach spotkałem Policję z suszarkami. Na Węgrzech Policji nie widziałem, a na Chorwacji to mam wrażenie, że turystów tak nie zatrzymują ( minąłem co najmniej kilka patroli). W Bośni lokalnie bardzo dziko jeżdżą i nie szanują przepisów (prędkości, pierwszeństwo, światła), więc ogólnie trzeba uważać. Jednak mają szacunek dla górskich zboczy. Mają dziwny nawet trabienia jak kogoś wypuszczają z bocznej drogi :). Chorwaci nie przestrzegają ograniczeń na autostradach (zero patroli) i na zwykłych drogach. Jednak jeżdżą spokojniej niż w Bośnii. Podobnie jak na Chorwacji jeżdżą na Węgrzech. Słowacji to raczej szacunek do ograniczeń i świry w drogich autach.
Płatności.
Wszędzie gdzie można płaciłem karta (wielowalutowa Revolut, jednak polskie banki oferują już podobne karty). Revolut przelicza po kursie między bankowym bez prowizji. Bez prowizji można też wybrać z bankomatu w miesiącu do 800 zł / 200 EUR. Powyżej tej kwoty jest 2% prowizji. Prowizja zabezpieczająca kurs występuje także w soboty i niedziele i wynosi około 1%. To i tak jest mniej niż najtańszy kantor.
Ostatnio pojawiło się info, że Euronet nalicza prowizję od wypłaty gotówki, jednak na Chorwacji nic takiego nie miało miejsca.
Na koniec parkowanie. Na Chorwacji są płatne, a źle zapakowane auta odholowywane. ceny to od 7 Kuna / h (nad morzem w Podgora) do 75 Kuna /h (Dubrownik). W Bośni najlepiej parkować w okolicach Kościołów jest tam bezpłatnie (Medjugorie) lub bardzo tanie (Mostar - 1 EUR za dobę).
Dziękuję za uwagę :)

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 22 cze 2018, 09:39 przez metalman, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Dodano brakujące znaczniki [url] [/url] do linków.
 #96226  autor: Piteroza
 21 cze 2018, 22:41
@moris10 Nom a gdzie fotki Bravo z Chorwacji? tam są takie piękne miejsca że Bravo świetnie wychodzi i później są zdjęcia na konkurs... Dzięki ogólnie za dobry poradnik :)
 #96369  autor: szakal64
 24 cze 2018, 12:12
Żeby uniknąć złodziejskiej prowizji za winiety (naklejane) w PZMOT, tu https://www.tolltickets.com/ jest
strona gdzie można kupić winiety i płaci się jedynie za wysyłkę ok. 2E.
Strona sprawdzona, tylko ostatnio zmienili wygląd strony i na razie nie ma polskiego języka (trzeba się zarejestrować).
 #96410  autor: Mathek2018
 24 cze 2018, 21:31
Jechał ktoś w 4 osoby + bagaże w jakąś dłuższą trasę jak Chorwacja i ma wersje sport z obniżonym zawieszeniem i felgami 18' ? Jakieś doświadczenie, uwagi, nie będzie obcierać? :p
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7