• Rumunia..

Moderatorzy: kubajg, metalman

 #47031  autor: jablkot
 03 sty 2017, 13:14
Koleżanki i koledzy w tym roku planujemy z żoną wyjazd do Rumunii. Oczywiście najróżniejsze przewodniki i informacje w internecie zostały już wielokrotnie przeczytane, ale jak wiadomo to nie wystarczy.
W związku z tym jeśli ktoś posiada jakieś namiary na dobre noclegi, zna jakieś ciekawe miejsca, które warto zobaczyć itp. to piszcie w tym temacie. Jeśli ktoś już był i mniej więcej pamięta ceny wstępów, noclegów, jobiadów itp. to również będzie mile widziana informacja.
No i dosyć istotna informacja, będziemy podróżować z naszą labradorką, więc istotne też jest to jak ludzie podchodzą w tym kraju do podróżowania z psem (noclegi, możliwości wejść w różne miejsca).
Z góry dziękuję wszystkim za jakąkolwiek informację, nawet jeśli mi już będzie znana to może skorzysta ktoś inny zainteresowany takim wyjazdem.
 #47042  autor: Kilgore
 03 sty 2017, 15:38
Bardzo dobry wybór!
Byłem w Rumunii 2 razy przejazdem do Bułgarii w sumie 8 noclegów. Kraj który mnie bardzo zaskoczył. Negatywne stereotypy o Rumunii się nie sprawdziły. Wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, napewno już się z nimi zapoznałeś w przewodnikach. Bardzo dobre drogi główne i autostrady, nie polecam skrótów drogami lokalnymi, tam jest tragedia.
W linku kilka zdjęć odemnie RUMUNIA
 #47053  autor: lukaselk
 03 sty 2017, 17:37
Przejeżdżałem przez całą Rumunię 4 razy z czego raz przez 5 dni zwiedzając. Myślę, że czytając przewodniki znajdziesz coś dla siebie. Ja sobie ułożyłem trasę żeby wszystko było po drodze: Jaskinia niedźwiedzia (Pestera Ursilor) w Chișcău, Castelul Corvinilor w Hunedoarze, warownia w Devie, zamek w Bran, ruiny PRAWDZIWEGO zamku Draculi w Poenari (ciężko to namierzyć i bodajże 1400 schodów pod górę żeby się tam dostać :D ), Sighishoara, Alba Iulia (polecam starówkę nocą) no i Bukareszt (koniecznie pałac parlamentu). Jak się będzie chciało to można skoczyć do Constancy zobaczyć "kasyno". Chciałem jeszcze zobaczyć ruiny Sarmisegetuzy Regii (ale droga to raczej na terenówkę więc Stilo nie dało rady :D ) i pałac w Sinai ale było zamknięte akurat... No i polecam trasę transfogarską tylko trzeba jechać lipiec-sierpień bo w czerwcu jeszcze leży śnieg i tunel może być zamknięty :crazy:
Można jeszcze skoczyć do Kluż czy Braszowa.

Musisz się też liczyć z tym, że podczas zwiedzania czyli jeżdżenia po lokalnych drogach, droga ta może się nagle skończyć... :D

Wejściówki nie są tanie do tych najbardziej obleganych atrakcji jak Bran czy Parlament. Reszta raczej tania ;)
W knajpach różnie, zależy od standardu ;)
Alkohol tani i można zrobić zapas do domu :D
Paliwo jak u nas i nie ma co bać się jakości. Na ich paliwie robiłem więcej km niż na polskim :crazy:
Jak masz mało paliwa i widzisz stację to lepiej tankuj, szczególnie w nocy bo stacje potrafią być zamknięte albo istnieć tylko na mapie :crazy:

No i przestrzegaj ograniczeń prędkości,przepuszczaj pieszych itp bo policji jest dużo. Ja prawie straciłem prawko w Bukareszcie :D Pół godziny dyskusji i obyło się bez łapówki której ewidentnie oczekiwał.

Jeśli chodzi o język to oczywiście Angielski konieczny chociaż na prowincji ciężko się dogadać więc według mnie warto znać podstawy Rumuńskiego.

I w sumie chyba tyle. Drum bun! :D
 #47582  autor: jablkot
 07 sty 2017, 21:11
Dzięki panowie za odpowiedź. Jak widać chyba za dużo osób z forum w Rumunii nie było :-)
Z tymi przewodnikami to jest tak, że każde miejsce jest opisane jako cudowne i aż żal tam nie pojechać. Mój wyjazd będzie trwał maks 14 dni (- 2 dni na dojazd i powrót) więc chciałbym zobaczyć jak najwięcej, ale bez jakiejś większej spinki i zapier...a z punktu w punkt. Rumunia jest całkiem sporym krajem, więc pewnie będę musiał się ograniczyć do dwóch - trzech krain. Z jednej strony ciągnie mnie na południe (Siedmiogród, trasa transfogarska, góry), Z drugiej strony chciałbym zobaczyć wesoły cmentarz, Bukowinę, polskie wioski. Zobaczymy co tam wyjdzie z tego wyjazdu :-) W zeszłym roku wyjazd nie wypalił, wpadła za to Estonia - również polecam odwiedzić megaładny kraj, bardzo przyjaźni ludzie. Tam jeszcze również powrócę :-) Wracając do wątku. To normalnie bym wsiadł z żoną do auta i tam gdzie by się udało znaleźć nocleg tam byśmy spali i po prostu jechali i zwiedzali, ale my podróżujemy zawsze z naszym psem, a to już jest w niektórych krajach megautrudnienie, bo nie wszędzie można z psem nocować.
Jak by ktoś jeszcze coś chciał dodać to chętnie przyjmę kolejne informacje. Do wyjazdu jeszcze kilka miesięcy zostało, więc może ktoś coś jeszcze będzie miał do napisania.
 #47594  autor: Kilgore
 07 sty 2017, 22:32
Jak jechaliśmy to noclegi były załatwiane dużo wcześniej przez booking com. Wszystkie były w bardzo przyzwoitym standardzie. Stosunek jakosci do ceny bardzo dobry. Ludzie także spoko. Tak jak piszesz kraj bardzo ciekawy i chciałbym tam jeszcze wrócić bo jest co oglądać. Niestety co do zwierząt to się nie wypowiem.

P8
 #47602  autor: jablkot
 07 sty 2017, 22:41
Ja też najczęściej przez booking.com rezerwuję. Ceny często niższe niż normalnie, nie trzeba znać języka i masz wszystkie informacje, które są potrzebne. No i można też wyszukać,gdzie można z psem nocować :-)
 #47773  autor: lukaselk
 09 sty 2017, 13:05
Booking.com to oczywiście podstawa. Ja akurat brałem noclegi praktycznie tuż przed dojazdem na miejsce, dosłownie kilka godzin a nawet kilka minut przed :D

@jablkot 14 dni to bardzo dużo czasu według mnie ale ja się szybko uwijam :D Proponuję jechać do Konstancy południową częścią przez te wszystkie znane miejsca i wrócić północną gdzie już raczej będzie mniej atrakcji ;)
 #47790  autor: jablkot
 09 sty 2017, 15:20
Też tak właśnie myślałem aby tak pojechać, bo z rego co czytałem to raczejpołudnie bardziej mnie zainteresuje :-)