• Regeneracja uszczelki drzwi

Moderatorzy: metalman, Wochu

 #146611  autor: matreaus
 06 kwie 2022, 10:44
Cześć,

Po przejechaniu ok. 250kkm w moim Fiacie aż huczy od drzwi już przy jeździe powyżej 80km/h. Wyczytałem, że jednym z problemów może być uszczelka drzwi, którą można zregenerować, a w internecie natrafiłem na zestawy do regeneracji składające się ze sznura z gumy, druta do przepychania, kleju i odtłuszczacza.
Główne pytanie: jaka powinna być szerokość gumy w takim zestawie? Są dostępne od 3mm do 12mm i powinny być ok. 2mm mniejsze od średnicy otworu uszczelki. Jak próbowałem zmierzyć otwór bez zdejmowania go z drzwi (przecinając uszczelkę), to wyszło mi 14mm, ale podejrzewam, że odkształcenie przyklejonej uszczelki mogło mieć wpływ na wynik :) Może ktoś kupował taki zestaw i wie jaka średnica się sprawdziła? :)
Pytanie poboczne: czy się Wam takie rozwiązanie sprawdziło i jak trudno było zdemontować i ponownie zamontować uszczelkę?
 #146647  autor: arg
 08 kwie 2022, 23:10
Taa, taka to regeneracja uszczelek jak regeneracja lamp poprzez polerowanie kloszy.

Takie zestawy nie są warte tych pieniędzy. Rozcinanie uszczelki jest idiotyczne, bo po rozcięciu nie uzyska się w tym miejscu takiej samej szczelności, nawet po sklejeniu. Sznur gumowy łatwo się zrywa i trzeba cudować żeby w ogóle go przeciągnąć.

Nie podważam pozytywnego wpływu upchania czegoś dodatkowego w komorę uszczelki, bo sam to zrobiłem u siebie. Lepiej jest włożyć zwykły wężyk, bo taki jest sztywniejszy i używając odpowiedniej ilości środka poślizgowego bez problemu da się upchać ok. 4 metrów w uszczelkę.

Jeśli chcesz wykonać taki zabieg to zwykły wężyk igielitowy czy silikonowy 5mm pasuje idealnie do zewnętrznej komory uszczelki, tej mniejszej. Nie ma sensu wypełnianie wewnętrznej, większej komory, bo cienki wężyk będzie się w niej przemieszczać, a gruby za bardzo usztywni i będzie problem z zamknięciem drzwi.
 #149123  autor: matreaus
 17 paź 2022, 14:17
Podsumowanie ode mnie co zrobiłem, ale BEZ efektu niestety:
1. Mimo wszystko spróbowałem zestawu regeneracyjnego - brak wpływu na hałas.
2. Kupiłem całkowicie nową uszczelkę i wymieniłem - także brak wpływu na hałas, może nieznacznie ciszej.
Także problem nierozwiązany, ale już pogodziłem się, że taka będzie uroda tego samochodu do końca jego dni ;)