• Kolizja drogowa i wina obojga

Moderatorzy: metalman, Wochu

 #146491  autor: SylverStone86
 29 mar 2022, 10:49
Witam,parę dni temu partnerka miała kolizję drogową.Niestery dogadać się nie dało więc wezwano policję.Ra stwierdziła winę obojga i po 1000zl mandatu.Sytuacja następującą.4/5 pasów szybkiego ruchu.Z lewej strony dwa jadące w lewo potem dwa prawe jadące na wprost i jeden włączający.Partnerka z wlanczajacego zmieniała pas na jadący na wprost,a kierujący z lewej strony postanowił zmienić na ten sam pas na wprost.Wszystko w podobnym czasie.Kierujacy uderzył w nasze lewe nadkole i tylne drzwi.Policja wystawiła mandaty twierdząc że oboje zawinili.Ale czytam że wina powinna być tego z lewej bo nie ustąpił prawej stronie mimo że nie mógł widzieć w lusterku.Myslimy nad odwołaniem,czy ktoś może się wypowiedzieć w zaistniałej sytuacji? Ubezpieczenie o ile będzie to będzie 50% twierdzi policja.Niestety mandat zapłacony na miejscu :(
 #146495  autor: Kily86
 29 mar 2022, 13:45
Jeśli wszystko dobrze zrozumiałem to wychodzi, że...
Obrazek
 #146497  autor: Ozz
 29 mar 2022, 15:46
A nie było żadnych innych okoliczności, znaków pionowych, poziomych (linii ciągłych)? Takie zdarzenie to dla drogówki abecadło, nie powinni się pomylić przy czymś tak prostym. Przed odwołaniem wolałbym mieć na Twoim miejscu 200% pewności.
 #146501  autor: ochkarol
 29 mar 2022, 18:44
SylverStone86 pisze:Sytuacja następującą.4/5 pasów szybkiego ruchu.Z lewej strony dwa jadące w lewo potem dwa prawe jadące na wprost i jeden włączający.Partnerka z włączajacego zmieniała pas na jadący na wprost
A przypadkiem "pas włączający" nie był oddzielony od pozostałych linią P1c?
Obrazek
Na tym zdjęciu - co prawda - oddzielony jest pas zjazdowy ale przy wjazdowych stosuje się identyczną linię.

Jak dla mnie - użycie określenia "pas włączający" sugeruje konieczność ustąpienia pierwszeństwa przejazdu.
Jeśli był on oddzielony linią P1c właśnie to cieszyłbym się, że nie uznano Twojej partnerki za jedyną winną.
Chociaż w sumie, co to zmienia? :|

@Kily86
Na obrazku przedstawionym przez Ciebie wszystkie pasy ruchu są oddzielone od siebie taką samą linią P1a (bądź P1b). I w tym przypadku przedstawiony przez Ciebie przepis jest jak najbardziej ok.

Tutaj kluczem do rozwiązania "zagadki" będzie jaką linią był oddzielony od pozostałych pasów "pas włączający".
A może wcześniej był znak Ustąp Pierwszeństwa Przejazdu a jadący tą drogą mijał znak Droga z Pierwszeństwem Przejazdu?
Na mapach Googla można byłoby to przeanalizować.
 #146502  autor: SylverStone86
 29 mar 2022, 19:49
Jednak nie było wlanczajacego....czasem tamtędy jadę i tak mi się wydawało...to jest to miejsce.Skrajnie z prawej partnerka skręcała na lewo.Z kolei na dwóch pasach z lewej był korek i z pośród wolno toczących się aut jedno pomału zaczęło skręcać na ten sam pas.Efekt taki że dopiero po zrównaniu.Partnerka 3/4 pasa a ten obok może 1/2 pasa uderzył w tył i tylne drzwi.Nie było znaku ustąp bo te pasy są niezależne.
Obrazek
 #146504  autor: ochkarol
 29 mar 2022, 21:38
Uszkodzenia wskazują, że to Twoja partnerka pierwsza zaczęła manewr zmiany pasa. Do tego była z prawej strony, więc podstawy jakby były.
Tylko nie wiem jaka jest procedura gdy mandat jest już przyjęty.
 #146510  autor: SylverStone86
 30 mar 2022, 13:22
Też nam się wydaje że wina tego z lewej z racji że pierwszeństwo ma ten z prawej.Jednak procedury już poczynione i chyba szkoda czasu na sądy...A czy ktoś orientuje się czy gdy wina jest obojga i ubezpieczalnia pokrywa 50% to czy można też się nie zgodzić na wycenę i zaproponują więcej?( Tak tu wiele razy czytałem że nie zgadzać się od razu że serwis i wtedy proponują więcej) a jak to jest gdy nie 100% tylko 50%


Szkodę wyceniono na 6300 czyli 3150 byśmy dostali.Zderzak tył lekko starty na rogu,błotnik przetarty mocniej,drzwi tył pofalowane i przetarte,przód lekko przetarty,próg lekko wgnieciony i przetarty,dużo pozostałości białych po starym aucie,ale nie chcę jeszcze czyścić i ewentualnie polerować.Myslimy zderzak i drzwi tyl w kolorze kupić zostaje próg błotnik i przednie które chyba da się spolerowac
Obrazek
 #146514  autor: ochkarol
 30 mar 2022, 17:56
Auto Casco nie ma, żeby z tej polisy opłacić resztę?
 #146521  autor: SylverStone86
 30 mar 2022, 19:24
Niestety nie...Myślimy coś jeszcze ugrać z ubezpieczycielem tylko czy się da w rozliczeniu 50/50
 #146522  autor: ochkarol
 30 mar 2022, 19:41
Nie załatwiałem takiej sprawy, nie pomogę.
Polecić mogę tylko na przyszłość wykupić AC. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda.