• Yanosik - styl jazdy, punktacja.

Moderatorzy: metalman, Wochu

 #88882  autor: Ozz
 20 mar 2018, 00:58
Drodzy forumowicze, wielu z nas używa Yanosika. Od pewnego czasu aplikacja ocenia styl jazdy, na podstawie czego ustala wysokość proponowanych składek ubezpieczeniowych. Opcja dla zainteresowanych, ale nie o tym. Zakładam, że tej kwestii nie trzeba objaśniać, gdyż dla użytkowników pozostaje transparentna.
Chodzi mi o oceny. Jak wygląda Wasza punktacja? Zastanawiają mnie też kryteria. Bywa, że przejeżdżam trasę grzecznie, a ocena nie powala. Pies może być pogrzebany w dynamicznym ruszaniu ze świateł, dlatego nie traktuję yanosikowych ocen jako wykładni. Temat - ciekawostka.
Nie ma się czym chwalić, ale zamieszczę zrzut ekranu.
Średnią mam: 4,4. Nie upalam auta, ma ze mną naprawdę dobrze. Piszę to zupełnie szczerze.
Nawet jedną trasę Yanosik ocenił niegdyś na zawrotne 1,1! :twisted:


Obrazek

:shame: :shame: :shame:

Jak jest u Was?
 #88883  autor: moris10
 20 mar 2018, 06:09
Używam czasami yanosika. Też nie udało mi się ustalić, co trzeba zrobić żeby mieć dobre oceny. Mam średnia 6,6. Jednak średnia liczona w okresach trwania ubezpieczenia. Max ocena to 8.9. Jak dla mnie to yanosik najwięcej wagi przykłada do ograniczeń prędkości.
Poniżej dwa zrzuty z ostatnich dni i z najlepszymi ocenami ObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

 #88888  autor: Micho78
 20 mar 2018, 10:35
Ja też nie wiem o co chodzi i jak to punktuje :)
Obrazek
 #88897  autor: Przemo321
 20 mar 2018, 11:29
według moich obserwacji to głównym parametrem do oceny jest prędkość. Jak mocno przekraczam limity to ocena leci szybko w dół. Sprawne przyspieszanie nie ma większego wpływu na to. Jak widać na moich wynikach ostatnio jeździłem trochę z większymi prędkościami i średnia od razu spadła. Moja maksymalna ocena to 8.8, a najmniejsza 1.7 :P
Obrazek
 #88932  autor: wrotecki
 20 mar 2018, 20:00
Moje obserwacje są takie = płynna jazda zgodna z przepisami - wysokie oceny. Nagłe zmiany predkości, korki itd - obniża. Moja średnia obecnie to ok 7,9pkt na 5kkm
 #88988  autor: Michał
 21 mar 2018, 16:44
Aż sobie to zainstaluje i zobaczę co z tego wyniknie :)
 #88993  autor: Ozz
 21 mar 2018, 17:47
Instaluj @Michał, lepszego remedium na mandaty nie znam.
 #89007  autor: Ozz
 21 mar 2018, 19:23
Co masz na myśli? Podawanie ich ubezpieczycielowi? Ja nie wyraziłem zgody.
 #89021  autor: Ozz
 21 mar 2018, 20:36
Vinu brak, nazwiska też, nr rejestracyjnego również nie podawałem. :P
 #89047  autor: arekb81
 22 mar 2018, 09:50
U mnie to tak wygląda. Zupełnie nie przejmuję się sposobem jazdy, bo okazuje się, że nie ma on większego znaczenia.
Np. na autostradzie jadąc cały czas spokojnie poniżej przepisowej prędkości, potrafię mieć gorszy wynik niż jadąc dużo szybciej. Raz miałem 2,9 jeżdżąc po mieście spokojnie i przepisowo.
Okazuje się, że brane po uwagę są różne czynniki. Nie tylko prędkość, ale też miejsce i pora dnia. Jeżdżąc po centrum miasta w godzinach szczytu, dostaje się dużo gorszą ocenę.
W ciągu ostatniego pół roku coś pozmieniali, bo poniżej 6 nie schodzę, a wcześniej 6 rzadko przekraczałem.
Te 2 km i 10 pkt, to szedłem piechotą i miałem włączonego Yanosika.
Obrazek
 #89075  autor: Michał
 22 mar 2018, 16:08
Spostrzeżenia z uzywania dzisiaj. Po pierwsze to ograniczenia prędkości średnio pokrywaja się z rzeczywistością.
Zrobilem dziś trase do pracy i z powrotem plus jeżdżenie po miescie.
Obrazek
Ogólnie rano trochę w korku stałem, starałem się trzymać ograniczeń jakie pokazywała aplikacja a poza tym jechałem jak zawsze.

Druga sprawa to natłok informacji jakie są przekazywane przez aplikację. Przynajmniej połowa jest niepotrzebna.

Trzecia rzecz, google maps nawiguje zdecydowanie lepiej.

Nie przekreślam aplikacji bo ogólnie nie jest zła.
Zobaczymy jak będzie się sprawdzać, dziennie robię tak między 100 a 250 km w zależności od dnia :)

Minus aplikacja nie liczy odległości jak nie nawiguje, przynajmniej w moim przypadku.
 #89076  autor: KiDMaN
 22 mar 2018, 16:39
@Michał liczbę powiadomień możesz ograniczyć (czasem liczba robót drogowych jest tak spora że nic tylko gada) to raz. Dwa mając Androida (sory koledzy z IOS) możesz zminimalizować do pływającej ikony i korzystać z własnej nawigacji czy to google maps czy Sygic czy co tam wolisz. Jedyna słowem używasz Yanosika tak jak chcesz. Chcesz jego navi, masz navi, chcesz powiadomienia tylko o policji i własną navi. Żaden problem.

Wracając do samego oceniania stylu jazdy. Algorytm Yanosika zmienia się dość często. Nie tylko tutaj chodzi o prędkość, bo możesz jechać sobie 60 i śmigniesz przez przejście dla pieszych i już ci notę obniży bo powinieneś zwolnić. Musisz gwałtownie zahamować bo jakiś baran się zagapił, sory też obniży notę. Trzeba zebrać się szybko z skrzyżowania bo inaczej będziesz stał godzinami i nikt cie nie wpuści... ups nota w dól za gwałtowne przyspieszanie.
 #89126  autor: Michał
 23 mar 2018, 08:12
@KiDMaN używam tego tylko w pracy i w firmowym telefonie, który nie jest zbyt wysokich lotów i jak mu włączę kilka aplikacji na raz to powie, że chynanie pogniotło i się zawiesi :D
Pobawię się ustawieniami, powyłączam zbędne rzeczy i zobaczymy.
Ogólnie kilka lat temu miałem zainstalowanego Yanosika ale był kompletnie nieprzydatny na trasie np do Hrubieszowa(jeździłem właściwie raz na tydzień) i wtedy mnie nie przekonał.
Zobaczymy czy teraz będzie lepiej na drogach, które są mniej uczęszczane.
 #89860  autor: Michał
 31 mar 2018, 08:40
Zrobiłem z aplikacją trochę ponad 1000 km. Ogólnie rzecz się sprawdza ale tylko na głównych drogach, na bardziej lokalnych trasach nadal jest bezużyteczny.
Jeżeli chodzi o funkcje ostrzegania nie powiem należy się duży plus, jeżeli chodzi o nawigowanie to jest po prostu beznadziejne.
Dla sprawdzenia nawigacji wracałem do domu znana mi trasą, wrzuciłem ten sam cel w nawigację na Yanosiku w Google Maps i w nawigację w moi aucie. GM wyznaczyło trasę 27 km, auto wyznaczyło 31 km a Yanosik wpadł na pomysł, że pojadzie autostradą i trasa będzie miała 56 km. Czasy dojazdu wszędzie były podobne a ustawienia nawigacji były takie same.
Kwestia oceniania stylu jazdy, po tym dystansie odnoszę wrażenie, że aplikacja daje wysokie noty tylko i wyłącznie za płynną jazdę. Nie ważne jak się mają przepisy do jazdy, ważne żeby było płynnie i wmiare że stałą prędkością.
Podsumowujac, ostrzeganie o policji, robotach drogowych, wypadkach bardzo przydatne, nawigacją nie nadaje się do niczego i nadal trzeba używać dwóch aplikacji tak jak to wcześniej pisał @KiDMaN
Ogólnie apka fajna o ile poruszasz się glownymi drogami ;)

Dodano po 17 minutach 5 sekundach:
Obrazek
 #89873  autor: Micho78
 31 mar 2018, 12:24
A co masz na myśli mówiąc, że na lokalnych jest bezużyteczna?
 #89903  autor: Michał
 31 mar 2018, 17:15
Chodzi mi o to, że ludzie raczej jeżdżą i zgłaszają sytuację na głównych drogach.
Ja jeżdżę po całym południu po budowach i często są to bardzo lokalne drogi a tam nawet Yanosik nie pokazuje jakie jest ograniczenie prędkości.
 #89911  autor: moris10
 31 mar 2018, 17:35
Też mam takie spostrzeżenia, że Yanosik to dobry ostrzegacz na krajówki i wojewódzkie (i to już nie wszystkie).
Nawigacja zawsze kieruje przez w teorii najbardziej główne i szybkie drogi, kosztem nawet kilkunastu kilometrów.
Niestety te średnio 100 tys. użytkowników to mało żeby było dobre pokrycie niebezpieczństw.
Na lokalnych drogach sam zgłaszam ograniczenia prędkości.
Yanosik jeśli nie ma zapisanego ograniczenia na drogach to wtedy ocena faktycznie możne zależeć tylko od stylu jazdy.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

 #90071  autor: KiDMaN
 02 kwie 2018, 18:38
Tyle że cała funkcjonalność Yanosika polega na tym że to użytkownicy zgłaszają różne sytuacje. Wiadomo że jak pojedziesz w bardzo mało uczęszczana drogę to będzie tam mniej użytkowników a zarazem mniej zgłoszeń. Jeśli nikt nie będzie zgłaszał sytuacji to Yanosik pozostanie średniej jakości nawigacją i niczym więcej.
Na chwilę obecną to najbardziej popularna tego typu aplikacja z największą ilością użytkowników. Dla mnie system zgłoszeń przed niebieskimi jest naprawdę dobry. Nie jestem święty i nie jeżdżę zawsze w zabudowanym 50tką. Nie mówię też, że ciupie ponad setką, bardziej chodzi o to że dzięki Yanosikowi nie raz uniknąłem mandatu na parę stówek. Zawsze to dobre parę stówek do przodu :)