• Jaki fotelik dla dziecka

Moderatorzy: metalman, Wochu

 #58651  autor: Dziki
 13 kwie 2017, 18:53
Byliśmy teraz w Centrum fotelików z Katowicach na Radockiego.
https://centrumfotelikow.pl
Przymiarka Minikida tylko w celu zmierzenia miejsca - dla mnie porażka - kompletny brak miejsca z przodu, musiał bym jeździć sam z dzieckiem, albo żona będzie jeździła zawsze z tyłu - gdyby chciała z przodu - komfortu ZERO...nogi wbite w schowek.
Przymiarka Römer Multi-Tech II - porażka - brak kąta przy maksymalnym odchyleniu do tyłu - 22 stopnie - to dyskwalifikuje dla mnie ten fotel - możliwości regulacji praktycznie zero, dziecko nie będzie spało na siedząco...
Przymiarka tylko celem zmierzenia kąta i możliwości regulacji - Joie Every Stage 0-36 ( nie do zakupu bo fotel jest 0-36, takie mnie nie interesują ) - kąt pochylenia wyniósł 53 stopnie, więc aż nadto.
Można oczywiście mniej, ale regulacja jest bardzo dobra - do około 30 stopni, więc kilka różnych dogodnych pozycji.
Tego który ostatecznie chcieliśmy nie było na dzień dzisiejszy - chodzi nam konkretnie o Joie Stage 0-25.
Rozmawiałem z człowiekiem co rozprowadza foteliki Joie na Polskę bo akurat tam był na miejscu i będzie miał dla mnie Joie Stage 9-25 do dwóch tygodni, wziął nr telefonu i będzie dzwonił.
Gość podpisywał akurat umowę na dystrybucję tych foteli z Katowic, więc wybór będzie taki jaki mają w sowich katalogach.
Maksymalny kąt pochylenia do tyłu ma taki sam jak jego większy brat czyli Every Stage.
Reszty ciekawszych modeli nie mierzyłem, bo nie było zbytnio dużo czasu, a fotelika za 2,2k nie kupię.
Napiszę krótko tyle :
W Bravo tylna kanapa to porażka...
Nic nie pasuje, kanapa jest dziwnie wygięta pod kątem, nie jak w wielu innych autach - płaska.
Możliwości wyboru i dopasowania dobrego i bezpiecznego fotela nie ma dużo, chyba, że ktoś nie zwraca uwagi na prawidłowe i bezpieczne ustawienie fotelika.
Chyba, że z marketu...bo są ładne kolory ( @Marta wie o czym piszę :D )
Zresztą dziś przede mną było małżeństwo, dobierali kolor fotelika dla córki, tylko najważniejsze, żeby był różowy, rzekł tata...bo wie Pan dla dziewczynki nie kupimy czarnego czy granatowego.
Niby Minikid też ma słabo pochylone oparcie, podkłada się specjalne akcesoryjne podkładki, jednak tym samym Test Plus idzie w zapomnienie, bo żaden fotel nie jest badany pod kątem bezpieczeństwa z akcesoriami - nawet w Teście plus.
Zapewne tak samo leży na kanapie Wolmax, więc nawet nie mierzyliśmy, poza tym on jest tylko tyłem.
Ja zwracam uwagę na dużo rzeczy tych ważnych i tych mniej również.
Ogólnie bardzo fajny sklep, chłopak zna się na fotelikach ( na otwarciu byli u niego z "osiem gwiazdek" ).
Nie chce sprzedać nikomu najdroższego, tym bardziej jak widzi, że ktoś ma pojęcie i szuka czegoś konkretnego, a nie przychodzi do sklepu z zerową wiedzą.
Po rozmowie krótko stwierdziliśmy, że przyjedziemy jak nasz fotelik będzie już na miejscu i do odbioru.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2017, 10:25 przez metalman, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Dodano brakujące znaczniki [url] [/url] do linków.
 #58738  autor: metalman
 14 kwie 2017, 10:29
Ten zestaw pytań i odpowiedzi, który wrzucił @Dziki zmotywował mnie w końcu do zadania jednego pytania osobom, które nie uważają fotelików RWF za lepsze ale takim, które uważaję je za jedynie słuszne:

Dlaczego jeżdżąc na codzień samochodem nie używasz systemu HANS*?

* jakby ktoś nie wiedział tu jest wyjaśnienie: HANS
 #58745  autor: Marta
 14 kwie 2017, 11:02
Bo nie jeżdżę w kasku.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
 #58768  autor: metalman
 14 kwie 2017, 13:16
@Michał, @Marta fizyki nie oszukacie - kask + HANS znacząco zmniejsza ryzyko powstania poważnych urazów kręgosłupa szyjnego. Chcecie żeby w razie wypadku Wasze dziecko zostało sierotą?
 #58887  autor: Koowall
 15 kwie 2017, 11:19
My mamy Minikida i powiem szczerze, że drugi raz bym go już nie kupił. Fotel pasażera wyłączony z użytku...

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
 #59320  autor: 68oct
 19 kwie 2017, 08:24
Fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy mieliśmy jedynie dla malucha który nie trzyma stabilnie głowy, pierwsze dziecko jeździło w takim foteliku chyba ok roku, drugie ma 8-mcy i już z niego wyrosło. W naszym przypadku był to fotelik teutonia tario. Fajne było to ze był jednocześnie nosidełkiem oraz można go było zamontować na stelażu wózka i powozić jak mini spacerówką. Mogę polecić to rozwiązanie, ma mocowaną na stałe w aucie bazę, przypina się ją pasem ale trzyma się naprawdę dobrze. Nie jest się w stanie jej ruszyć z miejsca nawet na mm. Wadą jest to, że zamontowanie tego tyłem do kierunku jazdy dosyć mocno ogranicza ilość miejsca z przodu bądź tyłu, zależy czy z przodu czy z tyłu się zapoda fotelik. Ten fotelik był dla dzieci o wadze do 13kg ale realnie dziecko ważące 10 już się w nim średnio mieści. Oglądałem fotki jakie zapodawaliście w tym temacie, nogi mnie rozbolały od samego patrzenia jak dziecko w wieku 7 lat siedzi po turecku tyłem do kierunku jazdy.
Kolejnym fotelikiem jaki mieliśmy jest Romer king plus. Fotelik jest spoko ale jest ciężki. nie fajnie się go przenosi z auta do auta. Mocowany jest w aucie za pomocą pasów. Jest fajny system napinania, fotelik się naprawdę dobrze trzyma fotela na którym go zamocujemy. Ma regulowaną część chroniącą głowę więc można go trochę dopasować do gabarytów dziecka. Podstawa fotelika jest dosyć masywna i dziecko siedząc w nim na przednim fotelu ma możliwość "kopytkowania" kokpitu czego nie lubimy:) Romer jest przeznaczony dla dzieci o wadze 9-18kg jednak dziecko ważące 14 już marzy o przesiadce na coś większego:)
Kolejnym więc fotelikiem jaki wybraliśmy jest Recaro milano. Fotelik bardzo lekki, z możliwością regulacji zagłówka, nie jest bezpośrednio mocowany do fotela. Dziecko zapina się w nim pasem bezpieczeństwa tak jak osobę dorosła. Posiada przelotki które prowadzą pas tak aby pasował do małego pasażera. Przedział wagowy to 15-36kg. Dodatkowo z zalet można wskazać możliwość lekkiego odchylenia oparcia i naprawdę lekka konstrukcje. Siedzisko jest nisko, dziecko siedzi niemal jak na fotelu, nogi mogą sobie swobodnie dyndać w przestrzeni do tego przeznaczonej. Zajmuje mało miejsca, można bez problemu zamontować w tym samym rzędzie taką teutonię czy Romera i dziecko nie skarży się na ciasnotę, to chyba fajny fotelik do bravo zwłaszcza, że ma kolor fajnie pasujący do maranello:)
Wszystkie foteliki mogę polecić, kupił bym je ponownie.
 #59328  autor: Marta
 19 kwie 2017, 10:04
Moja koleżanka ma synka. 14kg. 10 miesięcy. Idąc Twoim tokiem rozumowania powinna go wsadzić w fotel 15-36 BEZ WEWNĘTRZNEJ UPRZĘŻY i zapiąć pasem samochodowym. Serio?...

Mnie nogi nie bolą, za to boli mnie kręgosłup https://m.youtube.com/watch?v=isy01F0ufns
 #59330  autor: metalman
 19 kwie 2017, 10:42
@Marta - zaraz zmienię temat z "Jaki fotelik dla dziecka" na "Jedynie słuszny fotelik to RWF". Póki co nie ma obowiązku stosowania takich fotelików więc mamy wybór - ja i @68oct możemy stosować foteliki montowane przodem.

A patrząc na statystyki przyczyn obrażeń, które odnoszą dzieci w wypadkach kwestia czy dziecko jedzie przodem czy tyłem to dopiero czwarta przyczyna - na pierwszych dwóch miejscach są niezmiennie źle zamocowany fotelik i źle zapięte dziecko. Na trzecie miejsce wskoczyły źle przewożone bagaże. Widzę, że nawet najnowsza kampania FIA, skupiająca się na bezpieczeństwie, kładzie nacisk na prawidłowy montaż fotelików i prawidłowe zapinanie dzieci. Wszystko obrazowane na normalnych fotelikach, montowanych przodem. Ja, osobiście, w pierwszej kolejności namawiałbym ludzi do tego żeby przywiązywali większą wagę do prawidłowego montażu fotelika, kupowali foteliki z Isofixem, z systemem naciągającym pas bezpieczeństwa, ze wskaźnikiem prawidłowo zapiętych pasów. A temat RWF zostawiłbym na koniec.

Tyle ode mnie.
 #59745  autor: Dziki
 22 kwie 2017, 12:20
Już po przymiarkach.
Fotel zanabyty :D
Trochę przekazu ode mnie w związku z tym zakupem :
Joie Stage - lipa kąt...34-36 stopni to maximum jakie można uzyskać - spodziewałem się więcej, do tego te fiatowskie pasy ech...męczarnia...
Recaro Zero 1 - lipa kąt ( ze względu na Isofix ) dość poważne ograniczenia, do tego niezbyt jest możliwość regulacji, bo tak na prawdę mamy możliwość regulacji tylko siedziska fotelika, oparcie niewiele zmienia swój kąt nachylenia...dla mnie odpada.
To dość specyficznie zbudowany fotel - regulacja pochylenia samą kanapą/siedziskiem, dla mnie kompletnie bez sensu, bo samo oparcie zmienia swój kąt może o 2-3 cm...
Ładny, fajny, bezpieczny i designerski fotel, ale nie o to tutaj chodzi - dziecku spadnie głowa na cycki jak uśnie...
Sirona M2 - uznaliśmy, że jednak lepszy będzie fotel do 25kg.
Britaxa odpuściliśmy.
Ostateczna decyzja zapadła - Axkid Kidzone.
Kąt jaki mamy ustawiony to obecnie około 33-35 stopni, jest jeszcze możliwość relulacji kąta przez przesunięcie fotela pasażera delikatnie do przodu, regulacja dociągiem pasów - zawsze te 2-3 stopinie myślę, że da się uzyskać.
W tej chwili Dorcia może jechać swobodnie z przodu przy takim ustawieniu.
Jest jeszcze możliwość montażu fotela na środku kanapy, wtedy dochodzi kilka stopni.
W związku z tym, że jeździmy przeważnie krótkie trasy więc prawdopodobieństwo, że mała będzie w tym czasie spała jest małe.
Jazda gdzieś dalej czyli w naszym wypadku jakieś góry czy nad polskie morze w tym roku - wtedy można zmienić w tem sposób kąt do swobodnego spania - możliwości jest kilka - poluzowanie pasa auta i dociągnięcie pasami z przodu ( noga trochę do góry i "dobicie" w dół swoim kolanem fotelika, pochylenie jeszcze o kilka centymetrów (2-3) oparcia fotela pasażera do przodu.
Trzecia możliwość to maksymalne przesunięcie fotela pasażera do przodu i to u nas się sprawdzi, ponieważ i tak jak jedzie mała to Dorcia siedzi z nią z tyłu.
Całkowity koszt to 1720 zł i w tym ori podkładka gratis, więc sprzedawca opuścił nam na tym komplecie
108 zł.
Zastanawialiśmy się jeszcze nad Axkid Duofix, jednak różnice między tymi dwoma fotelami jest taka, że Duofix ma automatyczny naciąg pasów i jest na Isofixie, co dla nas jest ogólnie niepotrzebne.
200 zł więcej to w sumie zbędny wydatek przy stałym montażu w jednym aucie.
Tak to wygląda ( nie zwracać uwagi na zapięcie i za wysoko zagłówek, bo nie było to dopięte i ustawione na ostatni guzik )
Fotel w tej chwili już trzyma jak zabetonowany :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
 #60564  autor: Mikez84
 29 kwie 2017, 07:50
ja od siebie polecam Britaxa Advansafix.W fotelik z przedziału 9-36kg.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
 #60728  autor: Michał
 01 maja 2017, 09:10
Tak w ramach ostrzeżenia, tak działają fotele marketowe za 200 zł.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Fotki zapożyczone z FB
 #67854  autor: rybsztein
 19 lip 2017, 16:18
Ja na 9-18 mam Romer King II LS - nie ma isofix ale nie potrzeba, bo montaż na pasach bardzo stabilny. Isofix ma sens przy fotelikach 18-36 bo te są mniej stabilne (mam Romer Kidfix II i nie wyobrażam sobie aby to na samych pasach tylko jeździło).

Axkidy to żerowanie na rodzinach przewrażliwionych na punkcie bezpieczeństwa. Jeżdżąc w kasku na głowie w samochodzie niwelowalibyśmy urazy głowy niemal do zera a jakoś tak nikt nie jeździ bo by się zabił powodując jakiś wypadek albo kogoś przez kiepską widoczność i małe pole widzenia. Bezpieczne nie znaczy mające sens. Zmyślne testy na bezpieczeństwo, które takie foteliki przechodzą w ogóle nie uwzględniają wpływu jazdy w takiej pozycji na kręgosłup. Niech sobie przez 12h jeden z drugim rodzicem posiedzą w siadzie tureckim i zobaczymy jak to się dla nich skończy na przestrzeni jednej podróży a co dopiero wozić tak cały czas. Potem widzę dzieci z takimi wadami postawy, że patrzeć się nie da a o wpływie czegoś takiego na zdrowie na starsze lata nie wspomnę. Zdrowie to nie pojęcie jednowymiarowe, ma wiele płaszczyzn. Ale to tylko moje zdanie :)
 #67894  autor: Koowall
 19 lip 2017, 20:34
Hmmm nie wiem czy wejdą do drugiego samochodu, warunkiem koniecznym jest to żeby fotel pasażera z przodu był całkowicie do użytku. Przy Minikidzie to niestety odpada...

PS. Czemu Trifix średnio?

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony 19 lip 2017, 20:34 przez Koowall, łącznie zmieniany 1 raz.
 #67897  autor: Dziki
 19 lip 2017, 20:37
Zależy też jakiej postury osoba siedzi z przodu.
U mnie Kidzone z tyłu i żona normalnie z przodu jedzie, oczywiście przy prawidłowym kącie fotelika z tyłu.
Fakt, wielkiej torebki czy zgrzewki mineralnej 1,5 litra juz z przodu nie wrzuci, ale też kolanami schowka nie dotyka przy wzroście 170 cm i wadzie około 60kg.
 #67918  autor: b2s
 19 lip 2017, 21:50
Kidfix to świetny fotel, citi również

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 #67953  autor: Koowall
 20 lip 2017, 07:22
Zamiast Trifix może Advansafix III SICT?

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka

 #75891  autor: Mirekgts
 20 paź 2017, 19:37
Ma ktoś w bravurce fotelik joined every stage FX. Szukam fotelika 9-36 i ten wydaje się interesujący, cena też wydaje się atrakcyjna. Mały ma już 11 miesiecy I szukam czegoś uniwersalnego.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8