• Jaki fotelik dla dziecka

Moderatorzy: metalman, Wochu

 #52266  autor: Michał
 19 lut 2017, 12:45
Nie ma takiego tematu na forum a jestem pewien, że komuś się to przyda.
Ja już u siebie przerobiłem 3 foteliki.
Pierwszy Maxi Cosi Pebble 0-13kg montowany na bazie Familifix. Drugi fotel jaki kupiliśmy to Axkid Minikid w przedziale wagowym od 9-25kg i trzeci fotel, który mamy właściwe przez spore szczęście to Takata Midi 7-19kg montowana na bazie ISOFIX.
Wszystkie fotele jakie mamy są oczywiście montowane tyłem do kierunku jazdy bo tak jest najbezpieczniej.
Maxi Cosi to jedna z popularniejszych marek na naszym rynku, fotele mają całkiem ogarnięte (oczywiście mówię tu o pierwszym foteliku). Taka konfiguracja fotela i bazy wychodzi gdzieś w okolicy 1200-1400 zł plusem tego jest to, że bez problemu można później odsprzedać taki fotel z bazą za jakieś 800-900 zł.
Po zamontowaniu fotela na bazie trzeba liczyć się z tym, że osoba mająca ponad 180 cm wzrostu z przodu będzie miała lekko ciasno, nie jest źle ale w dalszą trasę bym nie polecał jazdy z przodu.
Jednakowoż w naszych samochodach Pebble ma pewien poważny minus, jakby ktoś chciał kupić sam fotel bez bazy (koszt bazy to około 600-700 zł) to niestety ale w Bravo pasy są z tyłu są za krótkie i fotela w żaden sposób nie zapniecie.
Drugi fotel jaki kupiliśmy raczej nie jest znanym fotelem. Fotel jest szwedzki i jako jedyny z tej trójki ma zaliczony szwedzki Test+ - jeden z najbardziej rygorystycznych testów jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dzieci w fotelikach.
Ten fotel miał być docelowo używany jak młoda wyrośnie z Pebbla, tak po prawdzie też się stało, fotel montowany jest na pasach i dodatkowo jest dopięty swoimi pasami do prowadnic przedniego fotela i oparty dodatkową nogą o podłogę. Tak zamontowanego fotela atom nie ruszy, jak spróbujecie go przesunąć to przesuniecie go razem z autem.
Fotel ma także jeden minus, który może zniechęcić do jego zakupu, no może dwa minusy. Po pierwsze cena 1300-1500 zł w zależności od sklepu i ilość miejsca jaką zajmuje. Ujmę to tak, w naszych Bravo po zamontowaniu Axkida z przodu nie da się jechać dalej niż 3 km, chyba że wykręcicie sobie nogi i wytniecie kawałek szyi. Spowodowane jest to tym, że tylna kanapa w Bravo a właściwie siedzisko jest pod tak gównianym kontem, że do fotela trzeba dokupić podkładkę poziomującą (kolejne 100 zł) aby w fotelu uzyskać kąt oparcia zbliżony do 45 stopni. Czemu taki? a temu żeby dziecku nie leciała głowa jak zaśnie w fotelu. Oczywiście jak już mamy starsze dziecko, które nie śpi tyle w aucie to fotel można postawić bardziej do pionu co spowoduje zdecydowanie zwiększenie się miejsca z przodu.
No i ostatni fotel, który posiadamy tak na prawdę z przypadku. Nie był taki fotel pośredni w ogóle planowany. Fotel japońskiej firmy Takata, firma raczej nie znana na polskim rynku, z jednego powodu, jest na nim od tygodnia :) Fotel montowany na bazie ISOFIX, można go zamontować tyłem do kierunku jazdy i przodem. Ja nie mam zamiaru montować go przodem bo tyłem jest bezpieczniej. Fotel jest zdecydowanie mniejszy od Axkida i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, z przodu można teraz robić grilla :) wg mnie jest więcej miejsca z przodu niż było przy używaniu Pebbla. Fotel ma jednak jeden ogromy minus i jest nim cena - 2200 zł, generalnie masakra jakaś. Generalnie cena zabija ale po fotelu widać za co się płaci, wykonanie, materiały wszystko na najwyższym poziomie, mam wprawdzie ten fotel od wczoraj zamontowany w aucie ale na prawdę nie ma się do czego w nim przyczepić. Ktoś pomyślał i dał na klamrę z pasów magnesy, po pierwsze jak oba pasy się zetkną to nie rozpadają nam się zanim wepniemy je w sprzączkę no i jak pasy rozpinamy na boku fotela pod logiem Takaty również zamontowane zostały magnesy, do których można przyczepić pasy co ułatwia wkładanie dziecka z powrotem do fotelika ;) Uwierzcie mi nie ma nic gorszego jak pakujecie dzieciaka w deszczu do fotela i próbuje spod niego wyciągać pasy, dziecko ryczy, wam leje się po plecach i ogólnie jest mocno średnio :) taka mała rzecz a cieszy :D
Same fotele Takaty są u nas spotykane, jeżeli macie znajomych, którzy mają Lexusa, BMW, Audi bądź MINI i mają w nim foteli z logiem danej marki to tak na prawdę mają Takatę sygnowaną logiem producenta auta. To też świadczy o tym jak dobre są to fotele.
Odnośnie zakupu Takaty to osobiście bym nie kupił bo mnie po prostu nie stać na to, Takate mamy tylko dla tego, że miałem więcej szczęścia niż rozumu i wygrałem ją w konkursie. Ale jak ktoś ma tyle hajsów zbednych to jak najbardziej fotel jest godny polecenia.
Trochę podsumuję to co napisałem, pewnie część będzie się zastanawiać po co takie drogie fotele, po co tyłem, przecież w markecie można kupić fotel za 199 zł on też ma testy, atesty i inne laury klienta . Fakt można kupić ale równie dobrze można dziecka nie wozić w ogóle w takim fotelu. Te fotele nie są bezpieczne. Ja uważam, że na takich rzeczach nie powinno się oszczędzać, bezpieczeństwo najmniejszych podczas podróży jest dla mnie najważniejsze.
Jakby ktoś chciał poczytać o fotelach do montowanych tyłem do kierunku jazdy to polecam tą stronę www.osiemgwiazdek.blogspot.com
'
Axkid Minikid
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Taka Midi
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam nadzieje, że temat zostanie pociągnięty i każdy na tym skorzysta. Pamiętajcie bezpieczeństwo przede wszystkim.
 #52279  autor: bahamut24
 19 lut 2017, 14:58
Sam przerabiam obecnie temat fotelika. Na początku mieliśmy Cybex Aton jako nosidło . Kupiliśmy bez bazy bo sorry ale 500+ zł na bazę nie dam , niby pasowała do wszystkich fotelików Cybexa ale nigdy nie wiadomo czy się kupi znowu tej samej firmy. Najgorzej było kupować fotelik od 9kg wzwyż , wybór ogromny we łbie się kręci . Chcieliśmy z żoną kupić obrotowy aby można było tyłem do kierunku jazdy , chcieliśmy tego maxi cossi
Obrazek
Jednak małemu przy uderzeniu głowa na wszystkie strony by latała :shock: Był jeszcze jeden obrotowy chyba Maxi Cossi ale cena ponad 2000zł.
Po długim szukaniu wybór padł na polski fotelik Avionaut Glider cena ok 799 zł bo braliśmy skórę + alcantarę dokładnie taki
Obrazek
Mocowanie na isofix + noga z przodu i napinacze pasów . Tkanina bardzo przyjemna w dotyku i czyszczeniu , na powierzchni tworzą się krople wody . Fotelik posiada pozytywne wyniki w testach PIMOT i TUV . Sprzedawca z którym przymierzyliśmy kilka fotelików do bravolota przez przypadek wygadał się ,że ADAC tak na prawdę jest G wart bo producenci płacą za testy więc wiadomo jak to może wpływać na wyniki :kabuum:
Z fotelika jesteśmy zadowoleni i syn również . Prosta regulacja pasów i zagłówka oraz podnoszenia do pozycji leżącej to zalety. Nie wiem czy tak jest ale syn bardzo szybko zasypia w nim ( jeśli jest akurat jego pora spania)
Producent gwarantuje wymianę na nową sztukę jeżeli mój brałby udział w wypadku . Mogę polecić ten fotelik osobom które chcą bezpiecznie przewieźć swoją pociechę a nie mogą sobie pozwolić na klasę premium :kasa:
 #52281  autor: grembi
 19 lut 2017, 15:46
+1
Moja mała także kozysta z Avionaut Glider. Korzystamy już około 2 lata. Nie mam w sumie uwag do tego fotelika. Jakość wykonania na wysokim poziomie. Również polecam

Napisane z Tapatalka za pomocą Xiaomi RN2
 #52289  autor: Dziki
 19 lut 2017, 17:20
Również powoli stajemy przed zakupem kolejnego fotela.
Na dzień dzisiejszy jeszcze nie zdecydowaliśmy ostatecznie jaki to konkretnie będzie fotelik, aczkolwiek jest już jakiś plan :)
Jako, że w chwili obecnej Niki jeździ w Recaro Privia z bazą w komplecie jest opcja, żeby zostawić bazę i dokupić fotelik Recaro Optia 9-18kg.
Fotel zbiera dość fajne recenzje i jest bezpieczny.
Obrazek
Drugą opcją którą mocno bierzemy pod uwagę jest obrotowy Maxi Cosi Axiss 9-18kg.
Obrazek
 #52550  autor: Dotka
 21 lut 2017, 20:29
My póki co mamy jeszcze Maxi Cosi Cabriofix z baza 2 Way Fix, bo jak kupowalismy skorupke, to nie wiedzieliśmy ze jednak później wybierzemy inny fotelik niż Maxi Cosi 2 Way Pearl (do niego właśnie pasuje ta baza). Pominę fakt, że Maxi Cosi na oficjalnej stronie pisze, ze nasza baza i cabrio pasują, a po prostu ledwo da się wypinac fotelik,bo jest tak mało miejsca na palce. Poza tym baza była dwa razy w serwisie.

Niemniej jednak mega się ciesze ze mieliśmy fotelik z baza. Ktoś wyżej napisał ze 500 zł za bazę to przesada. No może i drogo (chociaż 2 way Fix jeszcze droższa :D ) ale zależy od wymagań. U nas bravka jeżdżę ja, Lisek ma swojego Avensisa. Jeżdżę z synem dużo, codziennie. Wiec ta baza naprawdę zaoszczędzila mi mnóstwo czasu, za czasów gdy syna się gdzieś brali w foteliku. I tak np. Auto-lekarz-auto-apteka-auto-szybkie zakupy-auto i musiałabym ile razy montować fotelik na pasy. Wiadomo że się da itd ale jednak jak ktoś się dużo przemieszcza, to baza się przydaje. No i pozwala uniknąć błędów w montażu, a z wyjacym noworodkiem naprawdę o to nietrudno. Dodatkowo ja jestem wiecznie gdzieś spóźniona, wiec naprawdę każda sekunda zaoszczędzona mnie cieszy :D

Powoli przymierzamy się do wymiany fotelika na drugi. Oczywiście w grę wchodzi tylko fotelik RWF. Z Cabrio młodzież po 14 miesiącach zaczyna wzrostowo wyrastac. Ale wagowo ma jeszcze spory zapas i chyba zamiast fotelika 9-25, pomyślimy o foteliku 0-18, bo młody na ten moment wazy właśnie ok 9kg, wiec do tych 18 to kiedy tam dobije.

Wstępnie patrzylismy na Klippana Kiss 2, bo również jet z baza i można dokupić druga bazę do drugiego auta. Wprawdzie koszt takiego zestawu to juz ok 2000 zł ale Klippan docelowo mógłby zostać dla drugiego dziecka, a mlodego wtedy przesqdzilibysmy w coś 9-25.
Z tym ze nie wiem czy może widzieliście Klippana na żywo? Nie bardzo podoba mi się, że nie ma.pałąka do przenoszenia, tylko raczke jak w walizce - no slabo tak noworodka ciagnac gdzieś w sklepie, jednak wolę pod rękę fotelik wziac. Ew jeszcze do rozwazenia Britax Romer Max Fix II i BeSafe Izi Kid x3 isofix.
 #52677  autor: lukaszpi
 22 lut 2017, 21:58
Cześć, temat który mocno mnie rusza więc wrzucam opinie :D Mój Syn ma fotelik AXKID MINIKID. Wybór padł na ten model ponieważ miałem poważny wypadek z urazem kręgosłupa i mam świra na punkcie bezpieczeństwa Syna w aucie. Konkrety. Na razie nie ma bezpieczniejszego fotelika w sprzedaży na świecie. Fotelik przeszedł Szwedzki PLUS TEST do 25kg - najbardziej rygorystyczny test bezpieczeństwa na świecie (żaden fotelik przodem do kierunku jazdy go nie zaliczył). Dobrze zamontowany jest jak przyspawany - nie do ruszenia. Wyjątkowo głęboki - okala z każdej strony. Tapicerka super do prania - ściągamy do pralki i wsio. Plusów jest o wiele więcej ale jak było wyżej - http://osiemgwiazdek.blogspot.com/ i tam znajdziecie wszystko. Co do montażu ja mam zamontowany inaczej niż @Michał . Spotkałem się z przedstawicielem Axkida i podsunął pomysły po czym od razu zamontowaliśmy Minikida. Fotelik ma maksymalnie wysuniętą nogę dla pochylenia, a pod nią duży ręcznik mocno złożony. Na to idzie mata za kilka złotych na oparcie i siedzenie (jeden kawałek a nie dwie maty), a dzięki temu nogi fotelika nie muszą być na skraju fotela ale przed jego końcem. Pozwala to bardziej pochylić fotelik, Młodemu nie opada głowa, a fotel nie ma dziur bo folia ochrania. Tak zamontowany jest nie do ruszenia. Z przodu lotniska nie ma ale fotel nie jest maksymalnie do przodu, a kąt oparcia nie przyprawia o ból brzucha. W drugim aucie mam ten sam model tylko niebieski :) POLECAMObrazek
 #52702  autor: Michał
 23 lut 2017, 09:47
Ja zamiast ręcznika mam ta podkładkę Axkidowa. Wiem, ze chłopaki z 8* mówią, że ręcznik da rade ale jakoś nie byłem przekonany :)
U nas fotel tez nie jest max do przodu ale komfortu nie ma dla pasażera z przodu. Ta fotka, ktora wrzucałem była tylko poglądowa, fotel był tylko postawiony w aucie.
Teraz mamy ta Takate zamontowaną i powiem szczerze różnica w jakości jest spora ale i różnica w cenie jest kolosalna. Jal dobrze trafisz to za jedna Takatę można kupić dwa Minikidy.
Fakt Takata nie przejdzie Testu Plus bo jest tez możliwość zamontowania jej przodem do kierunku jazdy tylko po co jak tylem jest bezpieczniej.
Odnośnie innych testów czy tam w przypadku ADAC bądź TUV to az tak bardzo bym sie nie sugerował nim. Tamte testy dają punkty za łatwość montażu, łatwość usuwania zabrudzeń. Fakt testy te sprawdzają bezpieczeństwo ale ocena końcowa przyznawana jest za wszystko nie tylko za bezpieczeństwo. Dla tego jedyny liczący sie test to Test Plus a ten test przejdzie tylko fotel RWF
 #52721  autor: łysy
 23 lut 2017, 11:18
Ostatnio zmieniony 23 lut 2017, 11:32 przez metalman, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Dodano brakujące znaczniki [url] [/url] do linków.
 #52722  autor: lukaszpi
 23 lut 2017, 11:26
A to sorry @Michał myślałem, że tak masz zawsze zamontowany. Axkid do 25kg tyłem na pasy, a Takata na Isofix do 18kg a potem koniec i przesiadka na Maxi przodem do kierunku ? Czy wrócisz do Axkida żeby tyłem jeździć jeszcze parę kilo :D
 #52727  autor: Michał
 23 lut 2017, 12:08
Tak długo jak sie da tyłem. Po Takacie przesiadka do Minikida a ostatni fotel celowałbym w Takate Maxi no ale to już przodem bo innej opcji nie ma.

Dodano po 7 minutach 26 sekundach:
@łysy sorry ale te fotele to masz tylko po to aby mandatu nie dostać bo z bezpieczeństwem to one nie maja wiele wspólnego.
Nie traktuj tego jako atak na Ciebie bo tak nie jest. Każdy wybiera wg własnych kryteriów, napisałem to tylko dla tego aby ktoś kto jeszcze nie ma fotela a zamierza kupić żeby sie zastanowił chwilkę dłużej nad tym co wybiera.
 #52744  autor: Marta
 23 lut 2017, 13:48
@lukaszpi Takata jest do 19kg. Tak nietypowo, ale fotel lekki więc iso tyle widać ogarnie. Później dojeździ w Mikidzie ;)
Co do RWF - odkąd trafiłam do sekty osiem gwiazdek, tylem.pl i kocham-zapinam nie było innej opcji. Chociaż bazę do łupiny kupiliśmy z myślą zakupu do niej kolejnego Maxi-Cosi Pearl 9-18 fwf, pomysł szybko na szczęście umarł ;)
@Metalman wasz to jeszcze maluch to raczej pojeździ w pierwszym fotelu jeszcze długo. A mogę zapytać dlaczego kolejny fotel jednak fwf?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
 #52749  autor: metalman
 23 lut 2017, 14:31
@Marta, też myślimy, że jeszcze sporo pojeździ w nosidełku. A ponieważ jest drobnej budowy to szukaliśmy fotelika, który jest dość mocno zabudowany. A dlaczego FWF? Nie chciałbym się wdawać w długą dyskusję. Najważniejsze powody były dwa - młody już teraz jest bardzo ruchliwy i ciekawski i wiemy, że dla niego jazda tyłem byłaby męką. Druga sprawa, że najwięcej jeździmy i tak po mieście a w takich warunkach większe jest niebezpieczeństwo zderzenia bocznego albo najechania na tył niż zderzenia czołowego z dużą prędkością. A fotelik RWF przy mocnym strzale z tyłu zachowa się jak FWF przy czołowym.
 #52752  autor: Marta
 23 lut 2017, 15:01
Pierwszy argument jak dla mnie "z dupy" ;) Naszej wszędzie pełno a fotelu rwf dziecko widzi znacznie więcej niż w fwf.
Co do drugiego argumentu - o ile dobrze pamiętam twoja żona w Clio miała rozwalony przód. Nie tył... ;)
Ale że tak powiem - "jor czojs" :)
Ja tym bardziej nie wsadziłabym drobnego wcześniaka w fwf.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
 #52753  autor: lukaszpi
 23 lut 2017, 15:51
Popieram @Marta i @Michał w 120%. Warto przeczytać wpis http://osiemgwiazdek.blogspot.com/2015/ ... level.html lub http://osiemgwiazdek.blogspot.com/2014/ ... h-rwf.html a najlepiej zapoznać się z całym blogiem od początku. Jeżeli FWF byłyby lepsze to w TEST PLUS jakiś by się znalazł chodź jedna sztunia. A teraźniejszy wynik wynosi 0. http://osiemgwiazdek.blogspot.com/2013/ ... powie.html
Ostatnio zmieniony 23 lut 2017, 16:20 przez metalman, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Dodano brakujące znaczniki [url] [/url] do linków.
 #52768  autor: Dziki
 23 lut 2017, 17:10
Znalazłem taką fajną tabelę, może warto by zerknąć ;)
http://blog.tylem.pl/lista-modeli-fotelikow-rwf/

Po przestudiowaniu tej tabeli pokazuje ona, że nie ma takiego fotelika przodem/tyłem i żeby zarazem przeszedł Test Plus...
Ostatnio zmieniony 23 lut 2017, 19:24 przez metalman, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Dodano brakujące znaczniki [url] [/url] do linków.
 #52769  autor: Marta
 23 lut 2017, 17:18
https://www.facebook.com/36660180678027 ... =3&theater to jest ekstremum, chyba 7-latek :D
https://www.facebook.com/osiemgwiazdekb ... 7/?fref=ts to są zdjęcia użytkowników, nie reklamowe.
Osobiście mam jedną znajomą - wozi w rwf 3-latkę i dla drugiej (8 m-cy) już też kupiła na Black Friday.
Druga wozi w Yarisce dwójkę, jedno 4,5 roku w Britax MaxWay i jeżdżą tak do Holandii ;)

@Dziki ŻADEN fotel, który da się zamontować przodem nie ma i nie będzie mieć test plus. Test plus bada nacisk na kręgosłup szyjny, przy fotelu zamontowanym przodem jest kaplica ;)
Ostatnio zmieniony 23 lut 2017, 19:24 przez metalman, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Dodano brakujące znaczniki [url] [/url] do linków.
 #58475  autor: Dziki
 12 kwie 2017, 15:51
Dyskusji część dalsza :D
Próbuję znaleźć kompromis i nadal szukam.
Ma ktoś, miał ktoś, ktoś coś wie na temat :
Concord Ultimax.3 Isofix ?
http://blog.tylem.pl/lista-modeli-fotelikow-rwf/
http://www.tylem.pl/concord-ultimax-3-i ... -18kg.html

Chcielibyśmy spróbować i jeśli się da, to wozić małą jak najdłużej tyłem, ale jednoczesnie mieć też zabezpieczenie w postaci ewentualnej przymusowej zamiany na jazdę przodem - ten fotelik daje nam taką możliwość.
Czekam na ewentualne wypowiedzi i dzielenie się info :)
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2017, 19:19 przez metalman, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Dodano brakujące znaczniki [url] [/url] do linków.
 #58478  autor: Michał
 12 kwie 2017, 16:00
Moze Joie Stages, do 18 kg masz tyłem a jak chcesz to ewentualnie od 9 do 25 kg przodem.

Dodano po 1 minucie 15 sekundach:
Ten fotel co dałeś jest do 13 kg tyłem więc lipa.
 #58485  autor: Dziki
 12 kwie 2017, 16:34
@Michał - według mnie ten fotel ma więcej minusów niż plusów.
Okropnie skomplikowany montaż, chociaż i tak zamontował bym raz i z głowy, ale to też nie jest plus.
Tapicerka.
Fotel nie uczestniczył jak dotąd w bardziej wiarygodnych ( o ile testy ADAC można tak nazwać, bo jestem dość sceptyczny i co raz gorzej nastawiony ) ogólno dostępnych testach, poza tym, że jest porównywany z kilkoma innymi według Finów.
Jakieś tam problemy z pasami.
Jeszcze kilka innych mankamentów :
https://www.jaskoweklimaty.pl/fotelik-j ... nim-mysle/

No i warto by patrzeć też jakoś tak na wygląd zewnętrzny choć jak wiadomo, nie jest to najważniejsze, ale jakiejś ohydnej cebuli też przecież nie zamontujemy.
Jak już ma być w miarę dobry, bezpieczny i ergonomiczny, to też tak żeby nie wymiotować jak się na niego spojrzy ;)
Trzeba szukać dalej :)
( choć jak teraz go tak oglądam, to widziałem już brzydsze :D )
A tutaj test :D
https://www.youtube.com/watch?v=6mL3uFBfOE8
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2017, 19:21 przez metalman, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Dodano brakujące znaczniki [url] [/url] do linków.
 #58579  autor: Dziki
 13 kwie 2017, 09:41
Już mu to napisałem, ale napiszę i tutaj :
Z każdym dniem coraz bardziej lubię tego typa :D
Cytat :
"Każde poniższe pytanie oraz odpowiedź padły u nas w sklepie. Może niekoniecznie w jednej rozmowie, ale w całej karierze tak.

Klient: a po co właściwie jest fotel tyłem?
8*: żeby podczas wypadku pana dziecko przeżyło.

K: ale ja nie planuję wypadku.
8: zaskoczę pana: prawie nikt nie planuje.

K: koleżanka wozi przodem i mówi, że jest dobrze.
8: miałem kolegę, który używał heroiny i też mówił, że jest dobrze. Obecnie nie żyje.

K: ale ona mówi, że się przodem się sprawdził.
8: a ile wypadków przeżyły jej dzieci?

K: to dlaczego te przodem są w sprzedaży?
8: bo są ludzie, którzy chcą je kupować.

K: ale tych przodem jest więcej i to o czymś świadczy.
8: tak, o tym, że w szkole jest za dużo religii, a za mało fizyki.

K: moje dziecko nie jest niepełnosprawne żeby w takim fotelu jeździło.
8: taki fotel jest właśnie po to aby ten stan rzeczy pozostał niezmienny.

K: gdzie dziecko ma nogi?
8: cały czas przytwierdzone do miednicy.

K: a co dziecko zrobi z nogami?
8: prawdopodobnie to co będzie chciało.

K: a jak mu nogi nie urosną?
8: foteliki dziecięce nie wpływają w żaden sposób na działanie hormonu wzrostu u człowieka.

K: na pewno?
8: tak.

K: a będzie coś widziało?
8: jeśli nie założy pan dziecku czapki na oczy to tak.

K: nie będę widział dziecka.
8: proszę widzieć drogę.

K: tylko, że fotelik zajmie mi miejsce w aucie.
8: może pan go postawić w salonie, wtedy zajmie miejsce w domu.

K: ale ten montaż jest skomplikowany.
8: skomplikowana to jest operacja kręgosłupa. Po wypadku na przykład.

K: a czy dam sobie z nim radę?
8: 50 lat temu człowiek mając do dyspozycji kalkulator i dużo benzyny poleciał na Księżyc. I wrócił. Więc nie wydaje mi się, żeby dorosły człowiek w XXI wieku miał problem z przeciągnięciem trzech pasków przez kawałek plastiku.

K: drogie są te fotele.
8: i tak tańsze niż rehabilitacja.

K: ale wy je sprzedajecie bo na nich zarabiacie.
8: proszę się rozejrzeć: jest pan w sklepie.

K: a to nie jest tylko moda?
8: niektórzy na to mówią świadome rodzicielstwo.

K: to ja się jeszcze zastanowię.
8: oczywiście, jest nad czym.

I tak to leciało :)"
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8