• Wymiana HDD na SSD laptop

Moderatorzy: kubajg, metalman, Wochu

#113441  autor: philips
 14 mar 2019, 18:33
Będę wymieniał dysk jak w temacie, laptop oryginalnie miał windows 7 home potem zrobiłem darmowa aktualizacje do 10 i tak już zostało co będzie jak zamontuje dysk SSD a ze strony Microsoftu ściągnę 10, po instalacji Windows sam się aktywuje czy będę musiał wpisać klucz z naklejki z 7 ?

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

#113446  autor: Adam1982
 14 mar 2019, 19:23
Może użyj jakiegoś programu do klonowania , robiłem tak kiedyś i wszystko działało. Często takie programy dołączone są do zestawu z dyskiem.
 #113448  autor: philips
 14 mar 2019, 19:26
Wolałbym od zera system postawić

#113449  autor: ulisses
 14 mar 2019, 19:31
Ja zawsze w takich przypadkach klonuje stary dysk i wrzucam na nowy , ale to chyba dlatego że jestem leniwy😀
 #113451  autor: tunfish
 14 mar 2019, 19:44
Klucz powinien być zapisany w biosie.
Zawsze też możesz zadzwonić na infolinię Microsoft i wyjaśnią Ci co i jak.
 #113455  autor: grzech1991
 14 mar 2019, 21:26
O pany ale się mylicie.

Klonowanie za darmo: clonezilla - polecam, bazuje na debianie, interfejs tekstowy ale najważniejsze, działa, jest darmowa.

Po klonowaniu wyłączyć buforowanie zapisu, rzecz najważniejsza.

Jeśli chodzi o upgrade, jeśli 7 była oryginalna to instalujez windows 10 wpisując klucz z windows 7.

Jeśli była to kopia zapasowa jakoś aktywowana lub SLIC to wtedy robi się po aktualizacji fingerprint na serwerach MS - dla zjadacza chleba aktywuje się sama po instalacji. Musisz tylko wybrać tą 10-tkę, którą miałeś (jak HOME to HOME, jak PRO to PRO).
 #113456  autor: krupniok200
 14 mar 2019, 21:33
Co wy gadacie... tylko i wyłącznie czysta instalka, żadne aktualizacje bo potem ten windows chodzi jak chodzi i schodzą hejty na niego. A co do klonowania to dobre jest jak zostawiasz system, a nie jak zmieniasz. Jeżeli masz laptopa z kupionym Windowsem to od win 8 jest zapisana w BIOSie. Jak masz windowsa 7 podczas instalacji win10 wpisujesz klucz z win 7 (musisz przez włączeniem instalacji podpiąć się kablowo do neta i po wpisaniu klucza instalka wybierze odpowiednią wersję) lub po instalacji w systemie lecz trzeba wybrać wersję w instalce. Ze strony MS pobierasz .ISO i potem rufusem robisz instalke pod partycjonowanie GPT dla UEFI (chyba że nie masz UEFI to zostaje partycjonowanie MBR dla BIOS)
 #113466  autor: ulisses
 15 mar 2019, 06:27
krupniok200 pisze:A co do klonowania to dobre jest jak zostawiasz system, a nie jak zmieniasz.
No i kolega philips ma win 10 i dalej chce mieć win 10 więc systemu nie zmienia. Czytaj uważnie.
 #113467  autor: krupniok200
 15 mar 2019, 06:49
Ale ma zrobiony update co wg "nerdów" informatycznych jest niedopuszczalne, potem ten system chodzi jak krew z nosa i ma syf w dysku.
 #113468  autor: metalman
 15 mar 2019, 08:19
Ja niedawno robiłem szwagrowi dokładnie taką samą operację - wyciągnąłem HDD, wsadziłem SSD, zainstalowałem Win10 ze strony Microsoftu (z pendrive-a) z kluczem z Win7. Działa.
 #113494  autor: grzech1991
 15 mar 2019, 21:55
metalman pisze:Ja niedawno robiłem szwagrowi dokładnie taką samą operację - wyciągnąłem HDD, wsadziłem SSD, zainstalowałem Win10 ze strony Microsoftu (z pendrive-a) z kluczem z Win7. Działa.
tylko to nie jest legalny system bo upgradów już nie ma, ale czy ktoś to jest w stanie sprawdzić i wychwycić? Nie wiem.
krupniok200 pisze:Ale ma zrobiony update co wg "nerdów" informatycznych jest niedopuszczalne, potem ten system chodzi jak krew z nosa i ma syf w dysku.
To jest fakt.
 #113503  autor: grzech1991
 16 mar 2019, 12:02
krupniok200 pisze:Jest to legalny sposób, inaczej byś niezaktywował klucza
Zadzwoń do MS i dopytaj, do kiedy była aktualizacja i czy to zgodne z licencją :)
 #113510  autor: moris10
 16 mar 2019, 14:16
Jeśli ktoś zrobił aktualizacje do roku czasu, to teraz może win10, instalować ile razy chce.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

#113524  autor: philips
 16 mar 2019, 17:49
Dzięki za rady poszło z górki win 10 ze strony MS podczas instalacji nie wpisałem klucza po zainstalowaniu i podłączeniu do neta sam się aktywował. Teraz to laptop dostał kopa po wymianie dysku - Adata 240GB SU650 odczyt zmierzony po zainstalowaniu wszystkiego:

- Odczyt 547,5 MB/s
- Zapis 476,2 MB/s

Ostatnio zmieniony 16 mar 2019, 17:49 przez philips, łącznie zmieniany 3 razy.
 #113549  autor: grzech1991
 17 mar 2019, 10:41
krupniok200 pisze:
16 mar 2019, 12:06
Jakby nie było legalne to by klucze nie przechodziły, a aktualizacja działa do dziś
Aktualizacja już nie działa, można tylko klucz przepisać. Jak jesteś pewien to zadzwoń do MS i się dopytaj, bo mi się słabo robi jak ktoś sobie tłumaczy, że jak ma aktywowany to jest równoznaczne z legalnym...
 #113597  autor: metalman
 18 mar 2019, 08:19
grzech1991 pisze:
tylko to nie jest legalny system bo upgradów już nie ma, ale czy ktoś to jest w stanie sprawdzić i wychwycić? Nie wiem.
A czemu nielegalny? Po pierwsze to kolega już miał Win10 i instaluje go ponownie. Po drugie wydaje mi się, że taka jest/miała być polityka Microsoftu, że użytkownicy Win7 i Win8 mogą cały czas legalnie przejść na Win10. Tak naprawdę to jaki jest odsetek (w skali światowej) osób, które mają jeszcze kompy, które miały preinstalowane Win7 i Win8? Oni zarabiają wystarczająco na Win10 dla nowych kompów.

Swoją drogą któraś z instytucji unijnych orzekła, że odsprzedaż klucza licencyjnego nie powinna być inaczej traktowana niż odsprzedaż fizycznego nośnika byle nie były naruszone warunki licencji (np. jednostanowiskowej) stąd te wszystkie klucze do np. Office odzyskane ze złomowanych firmowych kompów są legalne.
 #113634  autor: grzech1991
 18 mar 2019, 21:31
metalman pisze:
grzech1991 pisze:
A czemu nielegalny? Po pierwsze to kolega już miał Win10 i instaluje go ponownie. Po drugie wydaje mi się, że taka jest/miała być polityka Microsoftu, że użytkownicy Win7 i Win8 mogą cały czas legalnie przejść na Win10. Tak naprawdę to jaki jest odsetek (w skali światowej) osób, które mają jeszcze kompy, które miały preinstalowane Win7 i Win8? Oni zarabiają wystarczająco na Win10 dla nowych kompów.

Swoją drogą któraś z instytucji unijnych orzekła, że odsprzedaż klucza licencyjnego nie powinna być inaczej traktowana niż odsprzedaż fizycznego nośnika byle nie były naruszone warunki licencji (np. jednostanowiskowej) stąd te wszystkie klucze do np. Office odzyskane ze złomowanych firmowych kompów są legalne.
Mieszasz ideologie, z prawem i licencją, a to są trzy różne rzeczy. Wiadomo, że usera w domu nikt nie sprawdzi - ale nie można tego też nazwać w pełni legalną metodą.

Fingerprint chyba nie zapisuje się na serwerze przy aktywacji kluczem jak kiedyś sprawdzałem, co oznacza pewnie, że nie da się zweryfikować czy to był format czy dopiero teraz ktoś aktualizował.

Wracając do meritum, mam pod sobą firmę i wszystkie kompy. Jak dzwonisz do MS to pierwsze pytanie, czy "to było w ramach darmowej aktualizacji windows".

Darmowy upgrade się dawno skończył, ale działa instalacja w10 kluczami w7/w8.

Przecież ceny systemów 400 zł to kpina, office 500-600 zł... Wiem, że wystarczająco zarabiają ale na korpo nic nie poradzisz.

Co do prawa, klucz licencyjny jest na windows 7, więc odsprzedaż ma się nijak do aktualizacji do windows 10, ale:
- to, że system się aktywował nie oznacza, że jest legalny
- to, że ktoś odsprzedał nam licencje, zrezygnował z niej, aktywował sobie nowy system (nawet załóżmy, zrobił upgrade do windows 10 w trakcie trwania darmowej aktualizacji), nie oznacza, że ten system jest legalny według licencji i jej nie łamie. Jak to ma się w praktyce do prawa, według którego można tak zrobić? Nie wiem.
- te klucze na allegro, są wielokrotnie sprzedawane po jednej sztuce - nie muszę chyba tłumaczyć, ich legalności?

Generalnie, do firmy tylko system który był z komputerem, system dedykowany do komputerów używanych albo nowy box. Reszta to piractwo albo pół-legalne tematy, na które nikt kto utrzymuje IT w firmie sobie nie pozwoli.