• Uwaga na mandaty

Moderator: Wochu

 #41362  autor: Max
 31 paź 2016, 19:50
Mój post nie był do Ciebie @K4ramba a do @grzech1991 ;)
 #41363  autor: K4ramba
 31 paź 2016, 19:54
Gdyby nie policjant z lizakiem też bym im sie nie zatrzymał bo dlaczego?

Tak więc dla potomnych uważajcie bo policja jeździ w różnych pojazdach.
 #41366  autor: Max
 31 paź 2016, 20:04
Otóż to, ale są tacy którzy lubią się czepiać bo taki mają zawód od życia :)
 #41397  autor: grzech1991
 01 lis 2016, 09:24
Tu nawet nie chodzi o czepianie, ani o to, że cokolwiek zarzucam autorowi. Kulturalnie dyskutuje. Tylko zależy mi na podstawie prawnej. Bo jak tłumaczysz, że w nieoznakowanym są sygnały i kogut, to tak samo można podciągnąć właśnie ten lizak na pasażerce.

Mógłby się ktoś tym zająć, jak anuluj mandat albo prawo na drodze, aby wyjaśnić podstawy prawne. Dla mnie wtedy to by było jasne.
 #41415  autor: jablkot
 01 lis 2016, 11:27
Ta dyskusja jest trochę bez sensu. Jeśli chodzi o tę sytuację konkretnie to kolegę zatrzymał policjant, a nie kontroler z MPK. W takich okresach jak obecny celem zwiększenia bezpieczeństwa są prowadzone patrole łączone z SM, SG, ŻW, ITD, SC czy np. MPK. W takiej sytuacji to i tak policjant jest jedyną osobą decyzyjną i bierze na siebie wszystko. Druga osoba jest jedynie do asekuracji i jeśli nie posiada podobnych uprawnień co policjant (patrz MPK) jest traktowana jako osoba przybrana i np. w przypadku naruszenia jej nietykalności w trakcie takiej interwencji jest traktowana jako funkcjonariusz publiczny. W trakcie takich służb są wykorzystywane środki transportu zarówno policyjne jak i innych służb.
Kolego @grzech1991 odnośnie Twoich pytań jest to wszystko dokładnie zapisane w przepisach. Nie chce mi się ich obecnie przytaczać, ale ogólnie w terenie zabudowanym możesz zostać zatrzymany przez nieumundurowany patrol policji w nieoznakowanym pojeździe i MUSISZ się zatrzymać czy Ci się podoba czy nie. Poza terenem zabudowanym sytuacja wygląda trochę inaczej, bo albo policjant musi być umundurowany albo w poruszać się oznakowanym pojazdem i umundurowany.
Co do anulowania mandatu również jest to konkretnie w przepisach opisane kiedy można i na jakich zasadach. Generalnie anulować mandat można tylko taki, który został nałożony za czyn nie będący wykroczeniem. W każdym innym wypadku przyjęcie mandatu kończy dalszą drogę. Sąd nie bada zasadności nałożenia mandatu karnego, a jedynie to czy czyn za który został nałożony jest wykroczeniem. Nawet jeśli za przekroczenie prędkości zostanie nałożony mandat za np. zatrzymanie się w miejscu niedozwolonym. Po to jest prawo do odmowy przyjęcia mandatu, zęby nie zasypywać sądów niepotrzebnymi sprawami. Jeśli przyjmujesz mandat to znaczy się, że się zgadzasz z decyzją funkcjonariusza.
A dla osób, które myślą, żę tylko policja może ich zatrzymać to proponuję się doedukować, bo służb, które mogą zatrzymać do kontroli pojazd jest u nas w Polsce kilka i można się zdziwić.
To jest temat rzeka i nie ma związku z tym wątkiem, więc kończę, ale tak jak jeden z kolegów pisał wyżej. Jeśłi już ktoś popełnia wykroczenia to niech lepiej ma oczy z każdej strony głowy, bo nieoznakowanych pojazdów trochę jeździ i są to najróżniejsze samochody.
 #41421  autor: grzech1991
 01 lis 2016, 12:40
Co do anuluj mandat, to jest to bardziej - nie wiem, czy firma, czy stowarzyszenie, która pomaga anulować mandat.

Dzięki za wyjaśnienie, czyli wychodzi na to, że policjant będący w mpk jest "samodzielny" dobrze to rozumiem?
 #41431  autor: Emaxxxo
 01 lis 2016, 17:06
Facet chciał nas tylko ostrzec, pozytywna inicjatywa ale widze szeryfów przestrzegania przepisów sporo na forum :D Dzieki @K4ramba za info, to zdecydowanie przydatne.
 #41498  autor: jablkot
 02 lis 2016, 18:30
@grzech1991 zależy co masz na myśli pisząc samodzielny. Generalnie policjant w takiej sytuacji ma pełne kompoetencje do wykonywania swoich obowiązków, a na tym przykładzie kontroler MPK jest osobą tak na prawdę do asekuracji, no i oczywiście jako dodatkowy świadek, żeby się nie okazało, ze policjant np. zamiast wystawić mandat przykleił sobie do ręki jakiegoś banknota, co oczywiście działa w obie strony :-) Policjant może nawet indywidualnie podjąć interwencję i wykonać swoje czynności służbowe, nie musi przy nim być nikogo więcej.
 #41682  autor: łysy
 04 lis 2016, 16:33
W radiu kierowców 1program PR właśnie ta kwestia mpk kraków była dziś poruszana.

Wysłane z mojego GT-I8160 przy użyciu Tapatalka
 #41710  autor: jablkot
 04 lis 2016, 19:45
No to rozwiń @łysy swoją wypowiedź, bo nie każdy słucha 1 programu PR.